Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow прин-пят arrow ПРОФЕСІЙНА ЗЛОЧИННІСТЬ
   

ПРОФЕСІЙНА ЗЛОЧИННІСТЬ

- один з різновидів злочинності в цілому. Має пост, і стійкий характер. Профес. злочинцям властива відповідна спеціалізація: у кожного з них є чітка установка на скоєння однакових або однорід. злочинів. Одні займаються квартир, крадіжками, інші — контрабандою і реалізацією наркотиків, треті — шахрайством тощо. Заняття П. з. передбачає наявність у її суб'єктів відповід. крим. кваліфікації, тобто знань, навичок і вмінь, що уможливлюють підготовку, скоєння і приховування злочинів. Крим, професіонали володіють відповід. злочинним інструментарієм: універсальним набором ключів, пристроями для зламу і вибивання дверей, верстатами для виготовлення фальшивих док-тів і бланків, крапленими картами тощо. Метою скоєння злочинів є отримання незакон, доходу. Для злочинців-професіоналів характерним є прагнення підтримувати зв'язки з антигромад. середовищем, близьким до їх власних орієнтації та установок. У їх середовищі встановлено специф. субкультуру — властиві тільки їм традиції, звичаї, різні неформ, норми, що не відповідають загальноприйнятим у сусп-ві. Розповсюджуються жаргон, специф. прізвиська, які застосовуються для спілкування і конспірації. Становлення злочинців-професіоналів відбувається під впливом досвідчених представників злочин, світу, але гол. роль у їх формуванні відіграють крим. групи, що знаходяться у місцях позбавлення волі.

П. з. не слід плутати з повторною чи рецидив, злочинністю. Не кожен рецидивіст, навіть якщо він скоїв багато злочинів, стає профес. злочинцем. П. з. — це не просто сукупність окр. анти-громад. поведінкових актів, а тривала крим. діяльність, що нерідко пов'язана з організованою злочинністю.

Літ.: Гуров А. И. Профес. преступность. Прошлое и современность. М., 1990; Криминология. М., 1995; Даньшин 1. М. Усталені форми злочинності. X., 2002.

І. М. Даньшин.

 

Схожі за змістом слова та фрази