Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow маркіз-масл arrow МАРТОВИЧ
   

МАРТОВИЧ

Лесь (Олекса Семенович; 12.ІІ 1871, с. Торговиця, тепер Городенківського р-ну Івано-Фр. обл.— 11.І 1916, с. Погорисько, тепер Нестеровського р-ну Львів. обл., похований у сусідньому с. Монастирку) — укр. письменник і громад. діяч. Закінчив Львів. ун-т (1909). Працював писарем, помічником адвоката в містах Галичини. В 1893 написав і видав у м. Коломиї листівку "На Першого мая 1893 р.", яка свідчить про його інтерес до робітн. руху, марксизму. З 1898 жив у Львові, редагував радикальну газ. "Громадський голос". Літ. діяльність почав 1888. Перше оповідання— "Нечитальник" (1889). Автор збірок сатиричних і гумористичних оповідань "Хитрий Панько" (1903), "Стрибожий дарунок і інші оповідання" (1905), "Нечитальник" (1900), в яких відобразив життя і побут галицьких селян та інтелігенції. За ідейним змістом своїх творів Мартович — письменник-демократ. Його світогляд формувався під значним впливом передової укр. та рос. л-ри, зокрема творів І. Франка, М. Гоголя, М Салтикова-Щедріна, А. Чехова. М. правдиво змалював зубожіння галицького селянства, з щирим співчуттям розповідав про тяжку долю хлібороба-трудівника ("Мужицька смерть", "Лумера" та ін.), їдко висміював бурж. вибори в Австро-Угорщині ("Хитрий Панько", "Смертельна справа", "Квіт на п'ятку"), В повісті "Забобон" (опубл. 1917) показано моральний розклад бурж. інтелігенції, її паразитизм, байдужість до інтересів народних мас.

У творі "Винайдений рукопис про руський край" (1897) в алегоричній формі стверджував ідею збройної боротьби проти визиску і поневолення. Письменник майстерно використовував нар. гумор і сатиру, нар. мову. Його твори високо цінили І. Франко, В. Стефаник, про них схвально відгукувалась і зарубіжна критика. На батьківщині письменника в с. Торговиці 1971 відкрито Мартовича Леся музей.

Тв.: Твори. К., 1963; Твори. К., 1976; Забобон. К., 1971; Рос. перекл.— Избранные произведения. М., 1951.

Літ.: Лесин В. Лесь Мартович. К., 1963: Погребенник Ф. Лесь Мартович. К., 1971; Лесь Мартович. Бібліографічний покажчик. Львів, 1968.

Ф. П. Погребенник.

Мартович - leksika.com.uaМартович - leksika.com.ua