Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow бо-бюр arrow БОЛГАРІЯ
   

БОЛГАРІЯ

Республіка Болгарія (България, Република България) — держава на Південному Сході Європи, на Ватіканському півострові. Територія — 110,912 тис. км2. Нас. — бл. 8,613 млн. чол. (1996, оц.): болгари (91 %), турки (8,7 %), цигани, вірмени, греки, росіяни, гагаузи та ін. Столиця —м. Софія. Адміністративно-територіальний поділ: 9 областей,

громади. Державна мова — болгарська. Грошова одиниця — лев.

Нац. свято - День визволення від османського ira (3 березня).

Сучас. період болг. державності почався з 2-ї пол. 19 ст. — періоду розпаду Османської імперії. На Берлінському конгресі 1878 було прийнято рішення про створення у межах цієї імперії авт. Болг. князівства. 1879 прийнято першу болг. конституцію (відома як Тирновська); з поправками вона діяла до кін. 2-ї світ, війни. 22.IX 1908 Б. проголосила свою незалежність від Туреччини, стала царством.

9.IX 1944 у Б. встановлено режим т. з. народної демократії. 4.XII 1947 парламент країни прийняв конституцію Нар. Респ. Болгарії. Осн. закон 1971 містив статтю про керівну роль ком. партії у сусп-ві і д-ві. Новий етап у розвитку країни почався після прийняття у липні 1991 Народними зборами (установчими зборами) нової, нині чинної конституції, яка визначила Б. як «республіку з парламентарним правлінням». Фактично ж вона — парламентсько-президентська.

Парламент Б. є органом законод. влади. Однопалатний. До його складу входять 240 нар. представників (депутатів). Термін повноважень — 4 роки. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права — відповідно 18 і 21 рік. Вибори здійснюються за пропорц. системою. Нар. представник у разі призначення міністром тимчасово припиняє свої депут. повноваження.

Главою д-ви є президент. За конституцією, він «уособлює єдність нації і представляє Республіку Болгарія у міжнародних відносинах». У своїй діяльності президент «користується допомогою віце-президента». Обидва обираються за єдиним бюлетенем шляхом заг. і прямих виборів терміном на 5 років. Віковий ценз для кандидата в президенти — 40 років. Президент може розпустити Народні збори у разі їх неспроможності сформувати уряд. Частина актів президента контрасигнується главою уряду або від-повід. міністром. Однак ряд важливих рішень він приймає на власний розсуд. Це, зокрема, рішення про розпуск Нар. зборів і повернення закону парламентові на повторний розгляд.

Уряд (Рада міністрів) здійснює внутр. і зовн. політику д-ви. Голова РМ керує «загальною політикою уряду, координує її і несе за неї відповідальність». Він призначає і звільняє з посад заступників міністрів. Сам же глава уряду призначається рішенням Нар. зборів за поданням президента. Інших членів уряду призначає парламент за поданням голови Ради міністрів.

Державний герб Болгарії - leksika.com.ua

Суд. владу здійснюють загальні і адміністративні суди. Ієрархію цих судів очолюють відповідно Верховний касац. суд і Верховний адм. суд. Конст. суд не включений до системи судів. Він складається з 12 суддів, третина з яких обирається нар. зборами, третина призначається президентом і третина обирається заг. зборами суддів Верховного касац. суду та Верховного адм. суду. Термін повноважень Конст. суду - 9 років. За формою держ. устрою Б. є унітарною д-вою. Урядування в областях здійснюється призначуваними РМ управителями. Громади обирають представн. органи місцевого самоврядування — ради, термін повноважень яких — 4 роки. На такий самий термін обирається кмет (мер) громади. Б. - член ООН з 1955, член ОБСЄ, ряду ін. міжнар. організацій.

Дип. відносини України з Б. встановлено 13.XII 1991. В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази