Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ш arrow ШАРІАТ
   

ШАРІАТ

[араб.— належний шлях] — узагальнена назва системи етико-прав. приписів ісламу щодо правил поведінки мусульманина, докт ринальна основа мусульманського права (фікха). Розроблений у 7—10 ст. в Арабському халіфаті у вигляді загальноприйнятих принципів розуміння, тлумачення і застосування Корану та Суни. Ш. містить норми конст., адм., цив., крим. і процес, права. Ш. складається з норм моралі, поведінки в сусп-ві й в родині (муамалат), реліг. догматів та обрядів (ібадат), системи покарань (укубат). Проголошує рівність усіх мусульман перед законом. Поділяє усі дії людини на п'ять категорій: обов'язкові, бажані, дозволені, недостойні (без покарання) та заборонені. Ш. розглядається як даний Богом, вічний та незмінний. Цим Ш. відрізняється від власне фікха, джерелом якого визнається також люд. думка, виражена в узгодженій позиції авторитет, юристів-богословів (іджмі) та судженні за аналогією (киясі). Тлумачення духу і норм Ш., його співвідношення з фікхом відрізняється залежно від релігійно-правових течій (мазхабів).

У 19—20 ст. у зв'язку з виданням світських га-луз. кодексів права у мусульм. країнах дія Ш. звузилася лише до шлюбно-сімейної та реліг.-обрядової сфер. Тепер Ш. здебільшого замінено світським зак-вом, проте вш залишається основою права частини азіат, та афр. країн. Безпосередньо застосовується судами Саудівської Аравії, регулює відносини, не охоплені зак-вом, в ін. араб, д-вах.

Літ.: Кримський А. Мусульманство і його будучність. Л., 1904; Садагдар М. Основы мусульм. права. М, 1968; Керимов Г. Шариат и его социальная сущность. М., 1978; Мусульм. право (структура и осн. институты). М., 1984; Скжияйнен Л. Шариат и мусульм.-прав. культура. М., 1997; Родионов М. Ислам классический. СПб., 2001.

О. В. Кресін.

 

Схожі за змістом слова та фрази