Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow право оп-прим arrow ПРИВІД
   

ПРИВІД

— 1) У кримінальному процесі — примус, доставлення до органів досуд. слідства, дізнання або до суду осіб, які не з'явилися за викликом без поваж, причин. За наявності поваж, причин (неотримання або несвоєчасне отримання повістки, хвороба, стих, лихо, перерва в русі тр-ту та ін. обставини, що фактично позбавляють особу можливості своєчасно з'явитися за викликом) П. не застосовується, а повторно повідомляється особі про виклик повісткою, телефоном, телеграмою тощо. Причини неявки особи повинні встановлюватися до прийняття рішення про П.

П. здійснюється органами внутр. справ за мотивованою постановою органу дізнання, слідчого, прокурора, судді чи ухвалою суду за місцем проживання, роботи або навчання особи, яка підлягає П. Застосовується до підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, свідка та потерпілого. Обвинуваченого може бути піддано П. й без поперед, виклику, але тільки в тих випадках, коли він ухиляється від слідства або не має пост, місця проживання. П. обвинуваченого, крім виняткових випадків, здійснюється вдень (ст. 70, 72, 135, 136, 288, 290 КПК України). У разі неможливості здійснити П. працівник органу внутр. справ робить відмітку на постанові чи ухвалі й через нач. цього органу повертає її служб, особі або органу, які їх винесли, без виконання, додаючи свої пояснення.

2) В адміністративному процесі П. застосовується до осіб, які ухиляються від явки за викликом органу внутр. справ або судді, оскільки їх присутність при розгляді справи про адм. правопорушення (дрібне хуліганство; злісна непокора закон, розпорядженню або вимозі працівника міліції, нар. дружинника, військовослужбовця чи образа їх; порушення правил адм. нагляду та ін.) є обов'язковою (ст. 268 КпАП України).

3) У цивільному процесі суд може застосовувати П. до свідка, який не з'явився за викликом у суд. засідання з причин, визнаних судом неповажними (ст. 44 ЦПК України), а також до цив. відповідача, який не з'явився за викликом без поважних причин у справі про стягнення коштів на утримання (аліментів), явку якого суд визнав обов'язковою (ст. 174 ЦПК).

П. необхідно відрізняти від доставлення порушника до органу внутр. справ його працівником чи до штабу добровільної нар. дружини по охороні громад, порядку нар. дружинником з метою складення протоколу про адм. правопорушення у разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, а складення останнього є обов'язковим (ст. 259 КпАП).

О. С. Врублевський.