Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БЕНТАМ
   

БЕНТАМ

(Bentham) Ієремія (15.11 1748, Лондон — 6.VI 1832, там же) — англ. юрист, філософ, соціолог, ідеолог лібералізму. Закін. 1768 Оксфорд, ун-т. Займався адвокат, і наук, діяльністю. 1777 видав перший твір — «Фрагмент про уряд». 1785 відвідав Росію. У січні 1786 прибув в Україну і понад рік жив побл. м. Кременчука. Написав тут твір «Захист лихви» і трактат «Паноптикон» про рац. влаштування тюрем. 1787 Б. повернувся на батьківщину, де зайнявся розробкою законопроектів, кілька з яких запропонував урядові рев. Франції. У 1793 за його заслуги Нац. збори Франції надали Б. франц. громадянство. 1797 розробив проект щодо поліпшення становища бідняків, на основі якого англ. парламент згодом прийняв (1834) відповідний закон. 1811, на власні кошти придбавши землю, збудував зразкову тюрму в Лондоні, але парлам. комісія не прийняла будівлю. 1823 вийшло повне зібрання творів Б.

У вищеназваних творах, а також у працях «Принципи законодавства», «Деонтологія, або Наука про мораль», «Провідні основи конституційного кодексу для всіх держав» та ін. Б. виклав свої позиції щодо політ, та правових інститутів. Він вважав, що основою діяльності і функціонування сусп. інститутів є користь і щастя людини. Тому законодавець повинен дбати насамперед про запобігання злочинам. «Якомога більша сума щастя для якомога більшої кількості людей» — така кінцева мета д-ви в його «теорії максималізму». Гол. предметом законодавства Б. вважав регулювання та захист приват -новласн. відносин. Найдосконалішою формою д-ви вважав представн. демократію. Ця форма повинна забезпечувати підконтроль

Бентам І. - leksika.com.ua

ність посад, осіб народу через однопалат. парламент. Б. відкидав теорію природ, права, вважаючи, що вона веде до обгрунтування анархії. Зазначав, що реальними є лише ті права, які встановлює д-ва. У зв'язку з цим він критично оцінював теорію «суспільного договору» Ж. Ж. Руссо, який, на думку вченого, закликав народ до повстання. Б. виступав за реформу права, скасування деяких держ.-правових інститутів. Був прихильником спрощених судових процедур, демократизації правового життя загалом. Його пенітенціарний «Паноптикон» базується на засадах обов'язкової праці ув'язнених під суворим наглядом тюрем, адміні страції, з улаштуванням необхід. майстерень, шкіл, лікарень для виправлення і перевиховання в'язнів. Учений засуджував агрес. війни та колон, режим, був прихильником мирного розв'язання конфліктів між д-вами. Ідеї Б. справили вплив на дальший розвиток правової науки, зокрема аналіт. юриспруденції, юрид. позитивізму, соціол. юриспруденції.

Тв.: The Collected Works of Jeremy Bentham. London-Oxford, 1968.

Літ.: История полит, и правовых учений. М., 1995.

В. Д. Бабкін, Г. О. Радов.

 

Схожі за змістом слова та фрази