Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow САН-ТОМЕ І ПРІНСІПІ
   

САН-ТОМЕ І ПРІНСІПІ

Демократична Республіка Сан-Томе і Прінсіпі (Sao Tome е Principe, Republica Democratica de Sao Tome e Principe) — д-ва, розташована на о-вах Сан-Томе, Прінсіпі та ін. у Гвінейській зат. Атлантичного ок., за 300 км від зх. узбережжя Центр. Африки. Тер. — бл. 1 тис. км2. Нас. — 170,37 тис. чол. (2002, оц.): сан-томійці (99 %), португальці (1 %). Столиця — м. Сан-Томе. Адм.-тер. поділ — 2 провінції. Офіц. мова — португальська. Грошова одиниця — добра.

Нац. свято — День незалежності (12 липня). Архіпелаг відкритий португ. мореплавцями П. Ескобаром і Ж. Сантаремом у 1471 і тоді ж проголошений володінням Португалії. Острів Сан-Томе відкритий 21.XIІ 1471 (в день святого Томе, звідси й назва). О-ви Прінсіпі (букв. — о-ви Принца) названі на честь принца Альфонса, майб. короля Португалії Альфонса V. Афр. населення неодноразово виступало проти рабства (офіційно скасоване 1875) і системи примус, праці за контрактом, впровадженої після скасування рабства. У 1951—72 С.-Т. і П. — заморська тер. Португалії. 1953 тут відбулося найбільше антиколон. повстання. 1960 на о-вах виник Комітет визволення С.-Т. і П., перетворений 1972 на Рух за визволення С.-Т. і П. 1972 о-ви отримали «місцеву автономію», надалі управлялися генерал-губернатором, при якому діяв дорадчий орган — законод. зібрання. Після перемоги дем. революції у Португалії метрополія визнала право сантомійців на самовизначення. У грудні 1974 сформовано перех. уряд С.-Т. і П., 12.VII 1975 проголошено незалежність о-вів С.-Т. і П. У перші роки незалежності

Державний герб Сан-Томе і Прінсіпі - leksika.com.ua

уряд проводив політику соц. орієнтації, функціонувала однопарт. система. Процес лібералізації почався 1985. У 1990 було прийнято конституцію, а 1991 проведено перші дем. вибори.

С.-Т. і П. — республіка. Глава д-ви — президент, який обирається на 5 років заг. прямими виборами. Законод. владу здійснює однопалат. парламент — Національної асамблеї у складі 55 парламентаріїв, які обираються шляхом заг. прямих виборів на 4 роки. Викон. влада належить раді міністрів на чолі з прем'єр-міністром; суд. влада — Верх, суду, члени якого призначаються Нац. асамблеєю. С.-Т. і П. - член ООН з 1975, ОАЄ з 1975 та ряду ін. міжнар. організацій.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази