Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАНТІКАПЕЙ
   

ПАНТІКАПЕЙ

( ймовірно, від іранського — рибний шлях) — античне місто на сх. Кримського п-ва в межах сучасного м. Керчі, столиця (прибл. з 480 до н. е.) Боспорської д-ви. Засн. переселенцями з Мілета, Теоса та ін. міст Давньої Греції у 1-й пол. 6 ст. до н. е. П. займав схили гори Мітрідат. На її вершині розміщувався акрополь з храмами Аполлона та Кібели, цар. палацами. В нижньому місті були великий

Пантікапей - leksika.com.ua

порт та агора — центр, площа, де періодично скликалися нар. збори. На площі встановлювалися кам'яні брили з викарбуваними на них законами, декретами і постановами. Навколо агори стояли будівлі органів управління, суду, торг, заклади тощо. П. було обнесене оборонним муром. З 2-ї пол. 6 ст. до н. е. першим з-поміж ін. боспорських полісів П. став карбувати власну монету. До утворення Бос-пор. царства держ. та прав, інститути поліса значною мірою копіювали відповідні інститути метрополії. 4 — поч. З ст. до н. е. вважається періодом розквіту П. Соціально-екон. криза, що охопила антич. світ у 4 ст. н. е., негативно позначилася на всіх сферах життя П. У 70-х рр. 4 ст. місто зазнало руйнівної навали гунів. У 5 ст. античний П. припинив існування. У період раннього Середньовіччя на цьому місці існувало невел. місто Боспор. Див. також Античні держави Північного Причорномор 'я.

Літ.: Пантикапей. М, 1962; Блаватский В. Д. Пантикапей. Очерки истории столицы Боспора. ?., 1964; Марченко И. Д. Город Пантикапей. Симферополь, 1974; Зу-бар В. М. Утворення Боспор. д-ви. УІЖ, 1998, № 1.

О. А. Гавриленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази