Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow біп-бога arrow БЛАГОУСТРІЙ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ
   

БЛАГОУСТРІЙ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ

- сукупність робіт і заходів, спрямованих на забезпечення сприятливих умов життя населення Характеризується гол. чин. рівнем інженерного устаткування і сан.-гіг. станом населених місць. Забезпечується інженерною підготовкою території, будівництвом шляхів, організацією міськ. транспорту, створенням системи вулиць і площ, раціональної мережі громад. харчування, торговельних пунктів, установ побутового і культ.-освітнього призначення і місць відпочинку, озелененням, застосуванням малих архітектурних форм. Велике значення для Б. н. м. мають тепло- та газифікація, заходи боротьби з забрудненням навколишнього середовища. Очисні споруди на підприємствах запобігають забрудненню повітря й водойм; раціональне планування вулиць і правильна організація трансп. руху зменшують попадання вихлопних газів автотранспорту й шуму від нього в житл. будинки. Важливим засобом охорони здоров'я, боротьби з забрудненням повітря та шумом є зелені насадження. Б. н. м. передбачає централізоване постачання населенню доброякісної води, створення каналізаційних систем, очистку й знезаражування побутових і пром. стічних вод, систематичне збирання, вивезення і знешкоджування побутового сміття й твердих відходів виробництва та виведення дощових і поливних вод з поверхні садиб і вулиць. Усе це сприяє профілактиці кишкових, гельмінтних та ш. захворювань, створює населенню здорові умови життя і праці. В СРСР, у т. ч. в УРСР, благоустроєві надається особливо великого значення (мал.). Заходи щодо благоустрою визначаються здійснюваною КПРС програмою соціального розвитку і підвищення рівня життя рад. народу. Ці заходи втілюються в генеральних планах розвитку міст, найповніше здійснюються, зокрема, при створенні нових мікрорайонів. Дедалі впорядкованішими стають Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк та ін. міста і їхні околиці. Високим рівнем умов життя населення відзначаються нові міста і селища - Вільногірськ Дніпроп. обл., Дніпрорудне Запоріз. обл., Молодогвардійськ і Рубіжне Ворошиловгр. обл. тощо; села - Во-сход Крим. обл., Кодаки і Ксаверівка Київ. обл., Моринці Черкас. обл. та ін.

XXV з'їзд КПРС приділив велику увагу питанням Б. н. м.: дальшому підвищенню якості будівництва, комфортабельності жител, озелененню, створенню нових місць масового відпочинку трудящих тощо.

Літ.: Озеленение городов. К., 1966; Основи советского градостроительства, т. 4. М., 1969; Габович Р. Д. Науково-технічний прогрес і здоров'я. К., 1974; Ігнатов О. Н. Благоустрій житлових мікрорайонів. К., 1975.

В. П. Мойсеєнко, Н. М. Квітницька.

Благоустрій населених місць

 

Схожі за змістом слова та фрази