Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow конс-корон arrow КОНСТАНТИНА РЕФОРМИ
   

КОНСТАНТИНА РЕФОРМИ

- реформи, проведені римським імп. Константаном І у 306—336. Були продовженням Діоклетіана реформ. Стосувалися важливих сторін держ. і сусп. життя.

Реформа управління. Заходи, спрямовані на зміцнення домінату як форми держ. влади.

Імперія поступово перетворювалася на військово-бюрокр. д-ву. Було запроваджено двірцевий пишний церемоніал на зразок дворів правителів сх. держав. Константан створив дорадчий орган при імператорові — консисторію, членів якого призначав сам. Він же мав і право вирішального голосу. В цілому Константан здійснював владу через жорстко організований бюрокр. апарат.

Військова реформа — поділ війська на маневрені частини, які постійно дислоковані у прикорд. районах. Преторіанську гвардію було розпущено, а префектуру Преторія кардинально реорганізовано.

Грошова реформа — в обіг було випущено нову золоту монету — солід вагою у 1/72 частину рим. фунта. Із срібла карбували лише дрібну розмінну монету. В результаті стало можливим збирання податків у грош. формі. Активізувалися грош. угоди на ринках. Водночас в обіг надійшли зливки золота й срібла з клеймом фін. чиновників, де позначалися їхня вага і проба. Податкова реформа — закріплення підданих за місцем проживання, щоб полегшити збирання податків, посилити контроль за їх стягненням. Чиновникам, які відповідали за надходження податків (куріалам), заборонялись переселення до ін. місцевості, вступ до армії тощо. Склад куріалів поповнювався багатими гр-нами, а також синами ветеранів, які не вступили до армії.

Релігійна реформа — прийняття Міланського едикту 313, яким християнство визнавалося рівною з іншими релігією. Почалося становлення його як релігії державної.

Є. О. Харитонов.

 

Схожі за змістом слова та фрази