Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОМІСАР
   

КОМІСАР

(франц., від пізньолат.— уповноважений) — 1) Посад, особа, наділена владним органом повноваженнями, які належать даному органу, для виконання спец, завдання. Інститут К. широко використовувався під час революцій, громадян, війн. У роки Великої франц. революції у період якобінської диктатури (1793—94) К. Конвенту направлялися у департаменти, окр. міста, військ, частини для боротьби із контрреволюцією, заколотами, наведення рев. порядку. Мали надзв. каральні повноваження. Звітували перед Конвентом.

Інститут К. широко застосовувався рад. владою. Повноваження К. отримували від ВЦВК, РНК, а також від окр. установ, напр., Нарком-проду. Інколи повноваження К., фактично д иктаторські, розповсюджувалися на цілі регіони — надзвичайними К. у справах Півдня

Росії, напр., були свого часу Й. Сталін, Г. Орд-жонікідзе та ін. К. мали право розпуску місц. установ, арештів, віддання до судів, рев. трибуналу, нерідко проводили масові репресії.

2) Назва пост, посади в тому чи ін. органі влади. В УНР у 1917—18 губернські комісари — голови губ. адміністрацій, затверджувані спочатку Тимчас. урядом Росії, а з літа 1917 — УЦР. В СРСР у 1917—46 К. називалися члени уряду — РНК, у 1918—42 — спец, штатні представники КПРС і Рад. уряду у військ, частинах, які «опікали» командирів і відповідали разом з ними за бойову і політ, підготовку; операт. працівники Надзв. комісії по боротьбі з контрреволюцією (1917—22), які проводили операт.-розшукову роботу, обшуки, арешти, бойові операції.

3) Начальники військ, комісаріатів різних рівнів, які забезпечують комплектування армії особовим складом, призов до армії, облік військовозобов'язаних запасу, їх перепідготовку і т. п.

4) К. поліції — у деяких країнах посад, особа, що виконує поліц. функції: стежить за дотриманням порядку та безпеки, контролює правопорушення і переслідує тих, хто їх скоює.

5) Спортивні К. — уповноважені міжнар. спорт, організацій, які здійснюють контроль за дотриманням спорт, правил, засвідчують досягнення спорт, рекордів тощо.

6) К. ЮНЕСКО (ООН з питань освіти, науки, культури) — уповноважені, які здійснюють контрольно-спостережні функції в окр. країнах з питань діяльності ЮНЕСКО.

Л. М. Маймескулов.

 

Схожі за змістом слова та фрази