Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow САЛЬВАДОР
   

САЛЬВАДОР

Республіка Ель-Сальвадор (Е1 Salvador, Republica de El Salvador) — д-ва у Центр. Америці. Тер. — 21,4 тис. км2. Нас. — 6,35 млн. чол. (2002, оц.): метиси (90 %), нащадки вихідців з Європи (9 %), індіанці (1 %). Столиця — м. Сан-Сальвадор. Адм.-тер. поділ — 14 департаментів, які поділяються на райони (дистрикти) та муніципії. Офіційна мова — іспанська. Грошова одиниця — колон.

Національне свято — День незалежності (15 вересня). Від 7 ст. територія сучасного С. входить до складу д-ви майя, від 10 ст. — у складі імперії ацтеків. У 1524— 28 була завойована ісп. конкістадорами, які засн. м. Сан-Сальвадор. З 1560 С. входив до ісп. генерал-капітанства Гватемала, яке 15.XI 1821 проголосило себе незалежною державою. Протягом 1823— 39 С. входив до Сполучених провінцій Центр. Америки; з 1841 — незалежна д-ва. Історія країни 19—20 ст. насичена гострою політ, б-бою між консервативною і ліберальною партіями, яка супроводжувалася військ, переворотами. На поч. 1931 були проведені дем. вибори, але наприкінці того самого року владу захопили військові і контролювали її майже півстоліття. 1932 вони жорстоко придушили народне повстання на чолі з А. Фарабундо Марті.

Державний герб Сальвадору - leksika.com.ua

В грудні 1941 С. оголосив війну Німеччині, Італії та Японії. 1979 внаслідок черг, перевороту до влади прийшла військ.-цив. хунта, яка проголосила курс на демократизацію країни, проте продовжила політику репресій, що призвело до загострення соціально-політ. кризи; на поч. 80-х рр. вона переросла у громадян, війну. Уряд, силам протистояли Фронт нац. визволення ім. Фарабундо Марті у складі 5 лівих політ, орг-цій і Рев.-дем. фронт (обидва утв. 1980). У січні 1992 у м. Мехіко між урядом і опозицією підписано Чепультепекські угоди про перемир'я і припинення громадян, війни, які вступили в силу в лютому того самого року. У С. було здійснено ряд заходів щодо лібералізації держ.-політ. режиму. С. — презид. республіка. Діє конституція від 1983.

Главою д-ви і викон. влади є президент, який обирається заг. прямими виборами на 5 років. Законод. влада належить однопалат. парламентові — Законодавчій асамблеї у складі 84 парламентаріїв, які обираються заг. прямими виборами на пропорц. основі на 3 роки. Суд. влада належить Верх, суду, члени якого обираються Законод. асамблеєю. Прав, система сформована на основі іберійської прав, системи і місц. звичаєвого права. С. - член ООН з 1945, ОАД з 1948, ЮНЕСКО та ін. міжнар. організацій.

Дип. відносини України з С. встановлено 14. IV 1999.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази