Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КЛІЄНТИ
   

КЛІЄНТИ

[лат. cliens (мн. clientes) — підопічний, залежний] — 1) На ранній стадії існування Рим. д-ви — вільні плебеї, яким патриціан. роди надавали зем. ділянки в безплатне і безстрокове володіння (прекарій). Цим самим плебеї віддавали себе під покровительство патриціїв. Правові відносини між ними базувалися на взаємній довірі (fides), у зв'язку з чим виникали певні обов'язки. Для К. це були трудовий і військ, обов'язки, зобов'язання піклуватися про патрона (захисника) та його сім'ю у біді, викупляти його з полону тощо. Патрон, у свою чергу, був зобов'язаний допомагати К., представляти і захищати їх у суді. Проте обидві сторони не могли свідчити один проти одного і висувати взаємні обвинувачення. Цей вид клієнтури припинився з початком розпаду родового ладу і розвитком рабства. Згодом К. визнавалися іноземці, які перебували в Римі під покровительством будь-якої патриціан. сім'ї.

2) В період пізньої Рим. республіки міська і сільс. біднота, яка соціально залежала від багатіїв. На знак вдячності за матеріальні блага вона під час різних виб. акцій віддавала голоси за своїх покровителів — патронів і всіляко підтримувала їх. Ці різноманітні відносини особистої залежності проймали все громад, і політ, життя Риму і часто відігравали важливу роль у ньому. В подібну залежність від римлян і Риму потрапляли цілі громади, народи і д-ви.

3) У сучас. цив. праві К. називають пост, замовників, покупців, а також осіб, які користуються послугами адвоката, нотаріуса, кред. установи тощо.

Літ.: Покровский И. А. История рим. права. Пг., 1918.

О. А. Підопригора.