Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПІДГАЄЦЬКІ ДОГОВОРИ 1667
   

ПІДГАЄЦЬКІ ДОГОВОРИ 1667

- два договори Речі Посполитої: з Кримським ханством та з Військом Запорізьким. Ними завершилися воєнні дії 1667 гетьмана П. Дорошенка в союзі з кримськими татарами на чолі з калгою-сул-таном Керім-Гіреєм проти війська Речі Посполитої на чолі з польним гетьманом Я. Собеським.

Обидва договори укладені поблизу Підгайців (тепер місто Бережанського р-ну Терноп. обл.). Перший з них — між Я. Собеським та Керім-Гіреєм — від 16.Х 1667 проголошував відновлення чинності положень Зборівського договору 1649 та Чуднівського договору 1660, встановлював мир, військ, союз, відновлення виплати Річчю Посполитою щоріч. данини Криму, обмін полоненими тощо. Угода Речі Посполитої з Військом Запорізьким від 19.Х 1667 має форму узгодженого сторонами тексту, підготовленого на розгляд королю і сейму. Констатувалася тер.-політ, належність Війська Запорізького до Речі Посполитої, встановлювався мир, оголошувалася амністія для козаків, які воювали проти польс. війська. За угодою козаки, що походили з сел. стану, визнавалися особисто вільними й отримували у повну власність зем. ділянки, якими вони користувалися. Польс. гарнізон у м. Біла Церква мав бути зменшений. Військо Запорізьке відмовлялося від самостійної, не погодженої з ко-рол. урядом, зовн. політики. Обидва док-ти складаються з неподілених на параграфи договір, текстів і письм. присяг сторін.

Літ.: Wolinski J. Krol Jan III a sprawa Ukrainy. Warszawa. 1934; Дорошенко Д. Гетьман Петро Дорошенко. Н.-Й.. 1985; Величко С. Літопис, т. 2. К., 1991; Дорошенко Д. Нарис історії України, т. 2. К., 1992; Кресін О. Політ. -прав, проблематика укр.-польс. договорів XXII ст. «Д-ва і право», 1999, в. 4.

О. В. Кресін.

 

Схожі за змістом слова та фрази