Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ
   

ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ

— правовий інститут, покликаний гуманними засобами (шляхом повного або часткового звільнення засудженого від відбування покарання) виправляти чи перевиховувати осіб, що вчинили суспільно небезпечні діяння, і водночас сприяти досягненню цілей покарання та виконанню завдань крим. зак-ва у боротьбі зі злочинністю. Можливість такого звільнення мають насамперед ті засуджені, які не становлять значної сусп. небезпеки.

Чинним зак-вом передбачено низку видів звільнення: звільнення від відбування покарання за діяння, караність якого законом усунена (ч. 2 ст. 54 Кримінального кодексу України); звільнення за давністю виконання обвинувального вироку (ст. 49 КК); умовне засудження (ст. 45 КК); відстрочка виконання вироку (ст. 46, 46і, 462 КК); умовно-дострокове звільнення від покарання (ст. 52, 52і, 53 КК); звільнення від відбування покарання засудженого, який захворів на хронічну душевну або ін. тяжку хворобу, що перешкоджає відбуттю покарання (ст. 408, 408' Кримінально-процесуального кодексу України). Всі види 3. від в. п., крім звільнення за давністю виконання обвинувального вироку, проводяться за певними умовами. Якщо звільнений не дотримується якоїсь умови або порушує інші, передбачені законом, то суд може його відправити для продовження відбування покарання, призначеного вироком. Види 3. від в. п. класифікуються також за дією покарання на засудженого: повне 3. від в. п. (ст. 45, 46, 46і, 49 КК) та часткове звільнення від дальшого відбування покарання, яке засудженим уже відбувається (ст. 462 5 2, 53, КК, 408, 408і КПК). Усі ці види 3. від в. п. застосовуються лише судом і в порядку, встановленому законом (ст. 45, 46, 46, 46, 49, 52, 53 і 54 КК, 408 і 408і КПК). 3. від в. п. може бути застосоване в порядку амністії (ч. 1 ст. 54 КК) і здійснюється відповідно до Конституції України (ч. З ст. 92) ВР України або ж у порядку помилування Президентом України (ст. 106 Конституції). Якщо амністія охоплює широке коло питань і невизначене коло осіб, то помилування стосується лише певної особи та її відповідальності за вчинений нею злочин. Особи, звільнені від відбування або дальшого відбування покарання за діяння, караність яких законом усунена (ч. 2 ст. 54 КК), визнаються несудимими (п. 1 — 1 ч. 1 ст. 55 КК). Однак це не є реабілітацією особи, бо вона була засуджена з додержанням вимог закону і за діяння, які при винесенні вироку були злочином.

З місць позбавлення волі засуджені звільняються після закінчення строку покарання, якщо їх не було звільнено з ін. підстав. З ними проводиться повний розрахунок, видаються кошти, які зберігалися на їхніх рахунках, повертаються особисті док-ти, речі і цінності. Засуджені до випр. робіт без позбавлення волі звільняються від дальшого їх відбування у день закінчення призначеного судом строку.

Умовно-дострокове звільнення застосовується стосовно засуджених до позбавлення волі чи випр. робіт без позбавлення волі, які відбули встановлену законом частину покарання. Воно застосовується судом за спільним поданням органу, що відає виконанням покарання, і спостереж. комісії або комісії у справах неповнолітніх (якщо питання вирішується щодо останніх). Умовне засудження до позбавлення волі чи випр. робіт без позбавлення волі, надання судом відстрочки виконання вироку у передбачених законом випадках також є видом умовного 3. від в. п. У воєн, час засудженому військовослужбовцю або військовозобов'язаному, який підлягає призову чи мобілізації, виконання вироку при засудженні до позбавлення волі може бути відстрочене судом до закінчення воєн, дій з направленням у діючу армію.

В. Г. Білоусенко, В. В. Скибицький.

 

Схожі за змістом слова та фрази