Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОСНОВНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА
   

ОСНОВНА ЗАРОБІТНА ПЛАТА

— винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування тощо), посад, обов'язків. Визначається у вигляді тариф, ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посад, окладів для службовців.

Норми праці встановлюються на підприємствах, в установах та організаціях власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профсп. к-том, діють протягом невизнач. строку і можуть бути переглянуті зі зміною умов, на які були розраховані. В разі зміни чинних норм праці власник або уповноважений ним орган зобов'язані повідомити про це працівників не пізніше як за один місяць. О. з. п. робітників визначається залежно від обраної системи оплати праці. При Погодин, системі оплати праці вона залежить від розміру тарифних ставок (окладів), якими встановлюється розмір оплати праці робітника за одиницю часу (годину, день, місяць). Застосування відрядної системи оплати праці передбачає встановлення відряд. розцінок, які визначають розмір оплати праці робітника за виготовлення одиниці продукції (виробу, частини виробу, операції). Конкретні розміри тариф, ставок (окладів) і відряд. розцінок визначаються на підприємствах колективним договором у межах наявних коштів на оплату праці.

Посад, оклад службовця — це розмір щоміс. посад, зарплати. Він визначається на основі схем посад, окладів, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом з профсп. к-том підприємства, установи, організації. Для працівників бюдж. сфери схеми посад, окладів затверджуються КМ України. Конкр. посад, оклади службовцям відповідно до їх посади і кваліфікації встановлює керівник підприємства, установи, організації. Див. також Заробітна плата.

П. Д. Пилипенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази