Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow бат-без arrow БАХРЕЙН
   

БАХРЕЙН

-держава в Азії, на Бахрейнських о-вах у пд.-зх. частині Перської затоки. До складу Б. входить понад 20 невеликих островів, найбільші з них: Бахрейн, Мухаррак, Умм-Наасан, Хавар. Основне населення - араби (понад 85% ). Живуть також вихідці з Індії, Ірану й Пакистану. Офіц. мова - арабська. Державний лад. Б.- конституційна монархія. Конституцію прийнято 1973. Глава д-ви - емір. Законодавчу владу здійснюють емір і нац. збори, які обираються населенням; виконавчу - уряд (держ. рада), очолюваний прем'єр-міністром.

Природа. Острови низовинні, вис. до 135 м. Поклади нафти, природного газу, буд. матеріалів. Клімат перехідний від тропічного до субтропічного. Річна кількість опадів бл. 90 мм. Переважають тропічні пустелі.

Історія. На поч. нової ери Б.- арабське князівство. В 4-6 ст. Б. входив до складу держави Сасанідів, потім арабського Халіфату. В 13 ст. став незалежним, але незабаром був приєднаний до емірату Ормуз. У 16 ст. Б. загарбала Португалія. На поч. 17 ст. він увійшов до складу Ірану. У 80-х pp. 18 ст. було проголошено незалежність Б. З 1871 Б.- під протекторатом Великобританії, фактично її колонія. Після 2-ї світової війни в Б. посилився нац.- визвольний рух. Його очолив Фронт нац. визволення (засн. 1956, з 1959 - Нац.-визвольний фронт Бахрейну). В 1968 Б. разом із Катаром і Договірним Оманом утворили Федерацію араб. князівств Перської затоки. З 14.VIII 1971 Б.- незалежна д-ва. З 1971- член ООН. Уряд Б. заохочує іноземні (англ., амер.) капіталовкладення в економіку країни. В зовн. політиці Б. орієнтується на зх. країни. На Б. існує військ.-морська база США. Діяльність політ. партій заборонено. В країні підпільно діють патріотична орг-ція Фронт нац. визволення Бахрейну та групи патріотів, що виступають за демократизацію громад. життя. Б.- член Ліги арабських державу

А. В. Салтанов

Господарство. Б.- економічно відстала країна, значною мірою залежна від іноземного (гол. чин. англ. і амер.) капіталу. Основа економіки - нафтовидобування (1975 - 3,1 млн. т) і нафтопереробка. 3-д на о. Сітра переробляє й нафту, що надходить підводним трубопроводом із Саудівської Аравії. Добувають також природний газ, буд. матеріали. Алюмінієвий з-д на довізній сировині, опріснювання мор. води, складання кондиціонерів; ф-ка пластмасових виробів, підприємства харч, пром-сті, судноремонт. Кустарні промисли. Осн. пром. центри: Манама, Мухаррак, Хідд. С. г. розвинуте мало, зберігаються феод. пережитки. Переважає землеробство оазисного типу (фінікова пальма, виноград, цитрусові, овочі). Вилов перлів, губок і креветок, рибальство. Автошляхів-бл. 200 км. Гол. мор. порти: Манама, Сітра. На о. Мухаррак-міжнар.аеропорт. З Б. вивозять нафту, нафтопродукти, алюміній, перли, фініки; ввозять прод. товари, сировину, устаткування. Осн. торг. партнери: Японія, США, Саудівська Аравія. Грош. одиниця - бахрейнський динар (0,8 динара =1 фунтові стерлінгів). Освіта. Більшість населення Б. неписьменна. Навчання в загально-осв. школах (з 1957 - безплатне) провадиться за англ. програмами й підручниками. Працюють 6-річ-ні поч. школи, 2-річні проміжні й 3-річні середні з загальноосв. і профес. відділеннями. Частина шкіл - релігійна. Учителів готують 4-річні профес. школи й пед. курси та 2-річні пед. училища. Вузів у Б. немає.

Літ.: Васильєв А. М. Факелы Персидского залива. М., 1976; Бодянский В. Л. Современный Бахрейн (Справочник). М., 1976.

БахрейнБахрейн

 

Схожі за змістом слова та фрази