Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАГАЛЬНИЙ НАГЛЯД ПРОКУРАТУРИ
   

ЗАГАЛЬНИЙ НАГЛЯД ПРОКУРАТУРИ

-одна з функцій прокурорських органів по здійсненню нагляду за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, м-вами, держ. к-тами, відомствами, ін. органами держ. і госп. управління та контролю, урядом АР Крим, місц. радами, їх викон. і розпорядчими органами, місц. держ. адміністраціями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, підпорядкування і належності, посад, особами та гр-нами. Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (1991) предметом заг. нагляду є: відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посад, особами, вимогам Конституції України і чинним законам; додержання законів про недоторканність особи, соціально-екон., політ., особисті права та свободи гр-н, захист їх честі й гідності; додержання законів, що стосуються екон., міжнац. відносин, охорони навкол. середовища, митниці та зовнішньоекон. діяльності.

При здійсненні заг. нагляду прокурор має право: безперешкодно входити в держ. чи громадські установи; отримувати док-ти і мат-ли, необх ідні для перевірки; вимагати від посад, осіб проведення ревізій і перевірок підпорядкованих їм підприємств, установ та організацій; викликати посад, осіб і гр-н, вимагати від них пояснень щодо порушень закону.

У процесі виконання своїх служб, функцій прокурори повинні опротестовувати незаконні акти, рішення і дії посад, осіб, вносити подання, давати приписи щодо виявлених порушень закону; порушувати крим. справу, дисциплінарне провадження або провадження про адм. правопорушення, передавати матеріали на розгляд громад, орг-цій; звертатися до суду із заявами про захист прав і закон, інтересів гр-н, д-ви, а також підприємств та ін. юрид. осіб. Законом «Про прокуратуру» забороняється втручання прокурора при здійсненні заг. нагляду в госп. діяльність і підміна ним органів відомчого управління та контролю. Згідно з п. 9 Перехідних положень Конституції України прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію нагляду за додержанням і застосуванням законів — до введення в дію законів, які регулюватимуть діяльність держ. органів щодо контролю за дотриманням законів.

Г. О. Мурашин.

 

Схожі за змістом слова та фрази