Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАВІГАЦІЙНА ПО МИЛКА
   

НАВІГАЦІЙНА ПО МИЛКА

- дія або недогляд капітана, ін. членів екіпажу судна чи лоцмана в судноводінні або управлінні судном. Є підставою для звільнення мор. перевізника від відповідальності за завдані збитки у зв'язку із втратою, недостачею чи пошкодженням вантажу (ст. 177 КТМ України) як виняток із заг. принципу відповідальності за провину. Завдання збитків третім особам (ін. судну при зіткненні й вантажам, що перевозилися на цьому судні) не звільняє власника, винного в зіткненні судна, від відповідальності за ці збитки.

Помилка в судноводінні стосується тільки судна, яке перебувало в русі (неправильне визначення координат судна, порушення правил запобігання зіткненню суден). Помилка в управлінні пов'язана з експлуатацією різних суднових систем.

До Н. п. не належать і не є підставою для звільнення перевізника від відповідальності за допущені ним: помилки і недбальство при підготовці судна та його механізмів до рейсу, помилки в забезпеченні збереженості вантажу (комерц. помилка), тобто за його неправильне завантаження, розміщення, зберігання та вивантаження.

Правило про Н. п. виникло у формі застереження до коносаментів у кін. 19 ст. і було нормативно закріплене у зак-ві більшості держав. У результаті міжнар. уніфікації режиму відповідальності мор. перевізника правило про Н. п. як найважливіший елемент обмеження відповідальності перевізника в мор. праві дістало відображення у Конвенції про уніфікацію деяких правил про коносамент 1924 (Гаазькі правила). В Конвенції ООН з мор. перевезення вантажів 1978 немає правила про Н. п. як підставу для звільнення мор. перевізника від відповідальності.

Літ.: Тетлей В. Претензии и иски при перевозке грузов морем: Мор. требования по грузу. М., 1983; Лобода А. И. Правило о навигац. ошибке в междунар. и нац. праве. «Моск. журнал междунар. права», 2000, № 2.

Т.Р. Короткий.

 

Схожі за змістом слова та фрази