Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow вік-вяз arrow ВІЧЕ
   

ВІЧЕ

— 1) Нар. збори в Давній Русі, на яких обговорювалися і вирішувалися важливі громад, справи. Відоме у всіх сх. слов'ян як вияв народоправного ладу. В літописах згадується під роком 997 (у Білгороді під Києвом), 1016 (у Новгороді), 1068 (у Києві). З послабленням княжої влади (11 — 12 ст.) під час феод, роздробленості В. почали відігравати значну політ, роль. У великих містах держав-земель Русі-України вічові збори набували характеру одного з органів влади, який конкурував із владою князя та бояр. Компетенція В. не була точно визначена, однак деякі питання були його пост, прерогативами (війни і миру, деяких аспектів зовн. політики, покликання князя на престол тощо). Іноді В. домагалося заміни княжих урядовців. Часом виступало суд. органом, гол. чин. при обговоренні політ, правопорушень. Як орган держ. влади в укр. князівствах В. не мало такого великого впливу, як у Новгороді, Пскові і Полоцьку. За правовим характером В. — орган прямого народоправства, аналогічний нар. зборам у дав-ньогрец. містах і середньовіч. містах Зх. Європи. Однак воно не надавало населенню можливостей широкої участі в держ. управлінні, оскільки керівна роль і переважне право представництва у В. належали верхам сусп-ва.

2) Масові нар. збори на західноукр. землях кін. 19 — поч. 20 ст. як вияв протесту проти нац. і соціального гніту, боротьби за дем. права.

Літ.: Сергеевич В. И. Вече и князь. Рус. гос. устройство и управление во времена князей Рюриковичей. М., 1867; Юшков С. В. Общественно-полит, строй и право Киев, гос-ва. М. 1949; Толочко П. П. Київ. Русь. К., 1996.

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази