Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow меро-мец arrow МЕТАЛОРІЗАЛЬНИЙ ВЕРСТАТ
   

МЕТАЛОРІЗАЛЬНИЙ ВЕРСТАТ

— машина для обробки метали-різанням. На М. в. обробляють також пластмаси, скло, керамічні та ін. матеріали. В СРСР за технологічною ознакою і видом металорізального інструменту розрізняють дев'ять груп верстатів. У ці групи об'єднано: токарні верстати (див. також Карусельний верстат, Револьверний верстат) свердлильні верстати і розточу вальні верстати: шліфувальні верстати і доводочні верстати (див. також Заточувальний верстат. Полірувальний верстат); верстати комбіновані. В окремі групи виділені також: зубообробні верстати і різьбообробні верстати; фрезерні верстати (див. також Копіювальний верстат): стругальні верстати, довбальні верстати і протяжні верстати; верстати розрізні й різні (напр, балансувальні, муфто- і трубообробні). М в. бувають: універсальні (для різних операцій на виробах широкої номенклатури), широкого призначення (для обмеженої кількості операцій на виробах широкої номенклатури), спеціалізовані (на них обробляють однотипні вироби різних розмірів), спеціальні (для обробки виробів одного типорозміру) і агрегатні (див. Агрегатний верстат). За точністю обробки М. в. поділяють на верстати особливо точні (майстер-верстати), точності високої, особливо високої (прецизійні верстати), підвищеної і нормальної (більшість універсальних верстатів). Є верстати

3 ручним керуванням, напівавтоматичні й автоматичні (в т. ч. з керуванням програмним). В разі потреби їх об'єднують в автоматичні лінії. Перспективними є верстати з адаптивними системами керування, електроіскрові та ін. верстати для фіз.-мех. методів обробки. М. в.— осн. вид устаткування в машинобудуванні. Вдосконалювання М. в. визначає наук.-тех. прогрес, розвиток технології й організації машинобуд. виробництва. Див. також Верстатобудування.

Літ. Чернов Н. Н. Металлорежущие станки. М., 1978; Пестунов В. М., Кариков Є. А. Повышение точности и производительности металлорежущих станков К., 1979: Тарзиманов Г. А. Проектирование металлорежущих станков. М., 1980.

 

Схожі за змістом слова та фрази