Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПЕРІКЛ
   

ПЕРІКЛ

(бл. 490 до н. е., Афіни -429 до н. е., там же) — давньогрец. держ. і політ, діяч. Належав до давнього аристокр. роду. Мав грунт, освіту. Світогляд П. формувався під впливом Анаксагора, Сократа, Протагора та ін. мислителів античності. Кар'єру розпочав воїном, згодом зайнявся політ, діяльністю. У 461 до н. е. приєднався до дем. руху серед, верств рабовласн. демократії, очолюваної Ефіальтом (див. Ефіальта реформи). Ініціював прийняття закону про обмеження функцій ареопагу, забезпечив перехід верховної влади до нар. зборів. П., починаючи з 444 до н. е., щороку обирався першим стратегом (головнокомандувачем) і фактично очолював Афіни, мав необмежені владні повноваження. П. здійснив ряд реформ. Скасував майн. ценз при обранні архонтів, запровадив вибори багатьох високих держ. посад через жеребкування, чим створив можливості для залучення до держ. діяльності малоімущих гр-н. У 451 до н. е. П. провів закон про громадянство, яким позбавив громадянства всіх осіб неафін. походження, жінок і рабів. З метою подолання злиденності й створення роб. місць розпочав широке громад, буд-во, сприяв розв'язанню агр. питання шляхом наділення земель неімущим у клерухіях (військ.-землероб. поселеннях у підкорених або союз, д-вах). Реформи П. завершили процес побудови афін. полісної демократії на принципах забезпечення рівності перед законом і при голосуванні, вирішального права більшості, безпосередньої

Перікл. Скульптура Кресілая Кедонського - leksika.com.ua

виборності держ. службовців, їх прямої звітності перед народом, піклування про всіх вільних гр-н. Зовнішню політику П. спрямував на утвердження панівного становища Афін у Центр. Греції, розширення Делоського мор. союзу (під гегемонією Афін) за рахунок приєднання міст і держав в Егейському басейні, проникнення на узбережжя Чорного м., ізоляцію Пелопоннеського союзу, очолюваного Спартою, та зменшення його політ, впливу на грец. поліси. У зв'язку з цим П. значну увагу приділяв військ, будівництву, зростанню військ, флоту та сухопут. війська. В 454 до н. е. домігся перенесення скарбниці Делос. союзу з о. Делоса до Афін, змінив порядок стягнення внесків до союз, скарбниці, зміцнив фін. систему, перетворив Афіни у великий госп. і торг, центр грец. світу. П. посилив владу Афін над союз, містами через обмеження їх суд. повноважень, забезпечив широке втручання Афін у справи союзників і поширення колонізації. Зазначені заходи перетворили Делос. союз в архе — Афін. мор. д-ву з афін. грішми, мірами та вагами. Посилення Афін зробило неминучим їх зіткнення з головним суперником — Спартою. Затяжна Пелопоннеська війна 431—404 до н. е., розорення г-ва спричинили появу внутр. опозиції. П. почали обвинувачувати у фін. зловживаннях, переслідувати членів його сім'ї та соратників. Усе це похитнуло політ, становище П. У 430 до н. е. його вже не обрали стратегом. 429 до н. е. він знову домігся обрання стратегом, але поперед, політ, впливу досягти вже не зміг.

Літ.: Аристотель. Афин, полития. Гос. устройство афинян. М.—Ленинград. 1936; Арский Ф. Н. Перикл. М., 1971; Солон. Перикл. Александр Великий. К., 1992.

О. В. Скрипнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази