Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗАЯВА ПРО ВЧИНЕНИЙ ЗЛОЧИН
   

ЗАЯВА ПРО ВЧИНЕНИЙ ЗЛОЧИН

- один з приводів до порушення кримінальної справи. Вона може бути письмовою або усною. Одержавши усну заяву, працівник органу дізнання, слідчий, прокурор чи суддя складають протокол заяви, куди заносять усе, що повідомив заявник про подію злочину, його обставини та обстановку, прізвища й адреси потерпілих, свідків та ін. факт. дані. Якщо заявникові відомо, хто саме вчинив злочин, дані про це повинні бути вказані в протоколі заяви докладно і точно. Протокол заяви підписують заявник і посад, особа, яка прийняла заяву. При цьому заявник попереджається про крим. відповідальність за свідомо неправдивий донос (ст. 177 Кримінального кодексу України).

Письм. заява має бути підписана заявником. Анонімна заява не може бути приводом до порушення крим. справи. При одержанні письм. заяви про вчинення злочину орган дізнання, слідчий, прокурор або суддя зобов'язані пересвідчитися щодо особи заявника, оскільки можлива ситуація, коли невідомий автор заяви підпише її чужим прізвищем, попередити його про крим. відповідальність за свідомо неправдивий донос і взяти про це в нього відповідну підписку. Прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані приймати заяви і повідомлення про кожний вчинений або підготовлюваний злочин, у тому числі в справах, що не підлягають їх віданню.

Кожна заява або повідомлення про злочин повинні бути розглянуті у 3-денний строк. Не пізніше закінчення цього строку приймається рішення про порушення крим. справи чи про відмову в її порушенні або про направлення заяви чи повідомлення за підслідністю або підсудністю. Про прийняте рішення має бути повідомлено заявника. Якщо одержана заява чи повідомлення не містять достатніх для порушення крим. справи факт, даних, може бути проведено перевірку заяви чи повідомлення прокурором, слідчим або органом дізнання у строк не більше 10 днів шляхом одержання пояснень від окр. гр-н або посад, осіб чи витребування необхідних док-тів (ст. 97 Кримінально-процесуального кодексу України).

В. П. Михайленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази