Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ ЧИ ІНША НЕЗАКОННА УГОДА ПРО ПЕРЕДАЧУ ЛЮДИНИ
   

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ ЧИ ІНША НЕЗАКОННА УГОДА ПРО ПЕРЕДАЧУ ЛЮДИНИ

— продаж, ін. оплатна передача людини, а так само здійснення стосовно неї будь-якої ін. незаконної угоди, пов'язаної із законним чи незаконним переміщенням за її згодою або без згоди через держ. кордон України для дальшого продажу чи ін. передачі ін. особі (особам) з метою сексуальної експлуатації, використання у порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, залучення у борг, кабалу, усиновлення (удочеріння) в комерц. цілях, використання у збройних конфліктах, експлуатації її праці.

Сусп. небезпека торгівлі людьми полягає у тому, що завдається шкода сусп. відносинам, які забезпечують право людини на свободу. Сам продаж чи ін. оплатна передача людини є необхідною передумовою для обернення її у стан неволі, де вона втрачає можливість виявляти свою волю, розпоряджатися собою.

Явище торгівлі людьми, яке існує з давніх часів, пов'язане з товарно-грош. відносинами. В рим. праві цей вид злочину мав назву plagium (лат., букв. — викрадення), тобто викрадення вільної людини та продаж її у рабство.

«Руська Правда» встановлювала відповідальність за крадіжку і дальший продаж челядина (ст. 38). У Литовському статуті (редакція 1588) існувала норма, що забороняла представникам нехрист, народів, які перебували на тер. Великого князівства Литовського, купувати, поневолювати і закладати християн (ст. 9). За такі дії винний втрачав гроші, які заплатив, купуючи християнина, а останнього треба було звільнити. У Рос. д-ві Соборним уложенням 1649 передбачалася крим. відповідальність за викрадення людей. Уложенням про покарання кримінальні й виправні 1885 встановлювалася відповідальність за повне позбавлення волі: продаж у рабство, в т. ч. будь-яку передачу рос. підданих під різними приводами, зокрема продаж жінок за кордон для поміщення там у будинки розпусти, торгівля неграми, викрадення дітей, що могли виявлятися у таких трьох гол. формах, як викрадення у вузькому розумінні, підміна, самовільне утримання у себе (покарання посилювалося, якщо дитина була викрадена або прихована для жебрацтва чи ін. аморального заняття або з корисливою метою), викрадення жінок. Згідно з Уложенням 1903 каралися викрадення дітей віком до 14 років, їх самовільне утримання, викрадення неповнолітніх віком від 14 до 16 років, продаж або передання людей у рабство чи неволю, торгівля неграми.

КК УСРР 1922 містив такі склади злочину: «незаконне позбавлення будь-кого волі»; «поміщення в лікарні для психічно хворих здорової людини з корисливих мотивів або інших особистих мотивів»; «викрадення, за-таїння або підміну чужої дитини з корисливою метою, з помсти або інших особистих мотивів»; «поневолювання до проституції, звідництво, держання притонів розпусти, а також затягання жінок до проституції». У наш час діє низка міжнародних актів, які мають на меті об'єднати зусилля держав щодо викорінення торгівлі людьми. Серед них: Конвенція про рабство 1926 (зі змінами, внесеними Протоколом від 7.XII 1953); Конвенція про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами 1949; Додаткова конвенція про скасування рабства, работоргівлі, інститутів та звичаїв, подібних до рабства, 1956; Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок 1979; Конвенція про права дитини 1989.

З метою проведення профілакт. заходів щодо запобігання торгівлі людьми та боротьби з нею КМ України затвердив Програму запобігання торгівлі жінками та дітьми (1999) і Комплексну програму протидії торгівлі людьми на 2002—2005, утворив Міжвідомчу координац. раду з питань протидії торгівлі людьми (2002).

КК України встановлена відповідальність за торгівлю людьми або ін. незаконну угоду щодо передачі людини у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 15 років з конфіскацією майна або без такої залежно від складу злочину (ст. 149).

Літ.: Лизогуб Я. Г. Крим, відповідальність за торгівлю людьми або ін. незаконну угоду щодо передачі людини. Луганськ, 2003.

С. Б. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази