Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РОКСОЛАНИ
   

РОКСОЛАНИ

— назва групи пн. іраномовних кочових сармат, племен, які населяли межиріччя Дону і Дніпра з центром у Пн. Приазов'ї від 2 ст. до н. е. до 4 ст. н. е. З кін. 1-ї третини 1 ст. до н. е. разом з язигами контролювали тер. колишньої Малої Скіфії (Крим) та Дніпровські пороги, водночас чинили тиск на населення у басейні Дніпра. У 1 і З ст. н. е. Р. разом з ін. північнопричорно-мор. племенами не раз вторгалися у межі Рим. імперії.

На рубежі 1 ст. до н. е. — 1 ст. н. е. частина Р. утвердилася у Серед. Придніпров'ї (басейн річок Рось і Тясмин), утворивши зону змішаного слов'яно-сармат. населення. Упродовж 1—2 ст. н. е. Р. на цій території слов'янізувалися. У 70-х рр. 4 ст. гуни розгромили решту Р. і частково витіснили їх на захід, на тер. сучасної Румунії. Востаннє Р. згадує гот. історик Йордан (6 ст.) у зв'язку з б-бою народів Європи проти гунів.

Сармат. матеріальну культуру, зокрема культуру P., певною мірою успадкували українці. Деякий час (зокрема в 16—18 ст.) Р. називали українців, а Україну — Роксоланією, що знайшло відображення у тогочас. л-рі. Див. також Сарматія.

Літ.: Симоненко О. В. Роксолани (пошук археол. відповідностей). «Археологія», 1991, № 4; Павленко Ю. В. Передісторія давніх русів у світ, контексті. K., 1994.

Ю. Я. Касяненко, І. В. Музика.

 

Схожі за змістом слова та фрази