Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow З-зас arrow ЗАКАВКАЗЬКА ФЕДЕРАЦІЯ
   

ЗАКАВКАЗЬКА ФЕДЕРАЦІЯ

— держ. утворення, яке виникло 1922 в результаті об'єднання рад. республік Азербайджану, Вірменії та Грузії. 12.III 1922 у Тбілісі конференція повноваж. представників ЦВК Азерб. СРР, ЦВК Вірм. СРР і ЦВК Груз. СРР затвердила договір про утворення Федеративного Союзу Соціалістичних Радянських Республік Закавказзя (ФССРРЗ). Це був військ., політ, і екон. союз з відповідними загальнофедерат. органами. Столиця — Тбілісі. Найвищим органом влади союзу визнано Повноважну конференцію представників, які обиралися у рівній кількості урядами Азербайджану, Вірменії та Грузії. Викон. орган - обрана конференцією Союзна Рада. Вона відала військ, справами, фінансами, зовн. політикою і торгівлею, шляхами сполучення, зв'язком, керувала екол. політикою. 13.XII 1922 І Закавказький з'їзд рад, який відбувся у Баку, ухвалив рішення про перетворення ФССРРЗ на Закавказьку Соціалістичну Федеративну Радянську Республіку (ЗСФРР) при збереженні самостійності республік, що увійшли до її складу. Він затвердив конституцію, утворив органи держ. влади (Закавказ. ЦВК і Раднарком ЗСФРР). Органом найвищої держ. влади був Закавказ. з'їзд рад, а між з'їздами владні повноваження здійснював Закавказ. ЦВК, який утворювався з'їздом рад і був вищим законод., розпорядчим і контролюючим органом. ЦВК обирав президію — роб. орган, що діяв між засіданнями Центр, викон. к-ту. ЦВК утворював Закавказ. Раду нар. комісарів, Верх, суд та ін. центр, органи. Конституція регулювала основи взаємовідносин вищих держ. органів ЗСФРР і республік, які входили до її складу, приймався заг. бюджет тощо. Республіки — члени Федерації теж мали свої конституції, вищі та місц. органи влади, правоохор. і суд. органи. І Закавказ. з'їзд рад ухвалив також пост. «Про організацію Союзу РСР». 30.ХІІ 1922 ЗСФРР разом з УСРР,

РСФРР і БСРР ухвалили декларацію про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). З прийняттям 1936 Конституції СРСР 3. ф. припинила своє існування, а Азербайджан, Вірменія і Грузія увійшли до складу СРСР як самост. союзні республіки.

Літ.: Сидамонидзе У. И. К истории Закавказ. федерации сов. республик. «История СССР», 1961, № 1; Пар-косадзе В. В. Истор. роль Закавказ. федерации. «Вопр. истории», 1968, № 7.

Г. О. Мурашин.

 

Схожі за змістом слова та фрази