Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КОТИРУВАННЯ
   

КОТИРУВАННЯ

(франц. coter — оцінювати, зазначати ціну, курс, нумерувати, позначати; первісно — оподатковувати, від cote — частка, доля) — механізм виявлення ринкової ціни шляхом фіксації та обробки цін на біржові товари, які склалися протягом торгів на організованому ринку. Метою К. є виявлення балансу між попитом та пропозицією на біржові товари з наст, оприлюдненням результатів у спец, виданнях — бірж, бюлетенях. Бірж, бюлетень є зведеною таблицею, яка містить інформацію про ціни на біржові товари, що котируються на організованому ринку, за певний період часу. У багатьох країнах світу бірж, бюлетені не тільки розповсюджуються серед учасників біржової торгівлі, а й публікуються у газетах. Так, у США із 562 щоденних період, видань 136 публікують бірж, бюлетені. В Україні результати К. на організованих ринках публікуються в «Інвестиційній газеті».

Котирувальна ціна є середньозваженою ціною за бірж, угодами, здійсненими протягом бірж, дня (торгової сесії) до моменту, визначеного правилами торгівлі на біржі, — на певний час, момент відкриття або закриття бірж, дня тощо. Крім інформування учасників торгівлі про ціни на бірж, товари, результати К. використовують як показник для оцінки ринкової ситуації та ціновий орієнтир для біржового, а також небірж. ринків.

К. здійснюють спец, органи, що створюються біржами та організованими торг, системами, якими є котирувальні комісії (комітети). Допуск бірж, товарів до К. встановлюється правилами торгівлі на біржах.

В Україні К. цінних паперів здійснюється на організованих ринках (фондових біржах) і на небірж. ринку (в організованих торг, системах). Так, згідно з Положенням про реєстрацію фондових бірж та торг.-інформ. систем і регулювання їх діяльності, затвердженим рішенням Держ. комісії з цінних паперів та фондового ринку в 1997 (у ред. 1998), порядок К. фондових цінностей повинен регулюватись окр. нормат. док-том. Відповідно до Правил лістингу та делістингу Позабіржової Фондової Торговельної Системи (ПФТС) список цієї системи складається з котирувальних листів першого, другого і третього рівнів, які відрізняються різними вимогами до емітентів щодо розкриття інформації, капіталізації цінних паперів та кількості заявок на їх купівлю-продаж.

Літ.: Фонд, портфель (Книга эмитента, инвестора, акционера. Книга биржевика. Книга фин. брокера). М., 1992; Цінні папери в Україні. К., 1993; Кузнецова Н. С, Назарчук І. Р. Ринок цінних паперів в Україні: правові основи формування та функціонування. К., 1998.

О. М. Бірюков.

 

Схожі за змістом слова та фрази