Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow пер-план arrow ПІНКЕРТОН
   

ПІНКЕРТОН

(Pinkerton) Аллан (25.VIII 1819, Глазго, Шотландія - 1.VII 1884, Чикаго, США) — амер. детектив, один з перших керівників Федеральної таєм. служби США. Нар. у сім'ї сержанта поліції. 1842 емігрував до США, де випадок зробив його криміналістом. Беручи участь у розшуках членів злочинної групи, П. виявив слідчі здібності й 1846 був призначений пом. шерифа в окрузі Кейн, а через деякий час — в окрузі Кук, до складу якого входило м. Чикаго (обидва — шт. Іллінойс). 1850 він залишив поліц. службу і відкрив у Чикаго власну контору під назвою «Національне детективне бюро Пінкертона» (Pinkerton National Detective Agency). Емблемою бюро було відкрите око, а девізом — слова: «Ми ніколи не спимо». За кілька років його співробітники завоювали славу найкращих криміналістів Пн. Америки. їх осн. спеціалізацією була б-ба з грабіжниками залізнич. потягів. Під час громадянської війни 1861—65 П. здійснював особисту охорону президента США А. Лінкольна, який у квіт. 1861 призначив його керівником Федеральної таєм. служби, що займалася збором розвід, інформації та контррозвідкою. П. викрив та заарештував кількох агентів конфедератів. Згодом він подав у відставку і переключився на б-бу проти спекулянтів. Після війни П. повернувся до Чикаго і знову очолив приватне розшукове агентство. Він першим у США почав застосовувати фотографію для розшуку, створив фотоальбом злочинців. Автор книг «"Моллі Мегайрс" і детектив» (1877), «Шпигун проти заколотників» (1883), «Тридцять років детектива» (1884).

Після смерті П. засноване ним агентство продовжило діяльність. Воно функціонує і досі, веде складні негласні розслідування. Має 220 відділень у різних країнах світу, в яких працює понад 45 тис. чоловік. Іменем знаменитого криміналіста («пінкерто-нами») нерідко називають детективів.

Літ.: Торвальд Ю. Сто лет криминалистики. М., 1974; Следователи и частные детективы: Защитники прав, имущества и жизни. Минск, 1996; Полмар Н., Аллен Т. Б. Энциклопедия шпионажа. М., 1999; Дамаскин И. Л. Сто великих разведчиков. М., 2001.

В. М. Чисніков.