- міжнародно-правовий документ, прийнятий на міжнар. конференції, що відбулася в м.Гаазі (Нідерланди) 21.IV—14.У 1954 за участю 56 держав, у т. ч. України. Станом на 1997 її підписали понад 80 держав. Гааз. конвенція — перша міжнар. угода універсального характеру, в якій об'єднано правові норми, що передбачають охорону культур, спадщини у світ, масштабі. Прийняття цього документа стало важливим кроком у розвитку міжнар. права, усвідомленні необхідності збереження культур, цінностей в умовах, коли вдосконалюється військ, техніка, нарощуються її кількісні параметри, коли з'явилася і нагромаджується ядерна зброя, що створює глобальну загрозу руйнування і знищення.
Конвенція дає визначення об'єкта міжнар. охорони. Це культурні цінності, рухомі або нерухомі, незалежно від походження і власника, що мають велике значення для культурної спадщини кожного народу, а саме: пам'ятки арх-ри, історії та мист-ва, реліг. чи світські, археол. пам'ятки, рукописи, архіви, колекції, музеї, бібліотеки тощо, а також центри, де зосереджені вказані цінності. У Конвенції констатується, що шкода, завдана культур, цінностям певного народу, є шкодою для культур, спадщини всього людства, оскільки кожний етнос робить свій внесок у світ, культуру. Захист культур, цінностей включає їх охорону і поважання. Згідно з Конвенцією договірні сторони зобов'язуют
ься поважати культур, цінності, які знаходяться на їх власній території і на території ін. країн. Забороняється використання цих цінностей, а також споруд для їх захисту і безпосередньо прилеглих до них ділянок, що може призвести до зруйнування або пошкодження культур, цінностей у разі збройного конфлікту. Недопустимі будь-які ворожі акти, спрямовані проти таких пам'яток. Сторони зобов'язуються забороняти, відвертати і припиняти акти крадіжок, пограбувань у будь-якій формі, а також різні акти вандалізму. Особи, винні в порушенні Конвенції, повинні притягатися до крим. відповідальності. На конференції у Гаазі було також прийнято Виконавчий регламент як складову частину Конвенції, що визначає процедуру її застосування, і Протокол, який забороняє вивезення культур, цінностей з окупованих територій і зобов'язує сторони повернути їх на випадок незакон, переміщення цінностей після припинення воєн, дій. Конвенція встановила двоколірний (синьо-білий) розпізнавальний знак для позначення культур, цінностей, що перебувають під захистом.
Літ.: Міжнародна охорона, захист і повернення культурних цінностей. К., 1993; Акуленко В. Реалізація норм міжнар. гуманіт. права в законодавстві України про захист культур, цінностей. «Політика і час», 1995, № 9; Суверенітет України і міжнар. право. К., 1995.
В. І. Акуленко.