Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОР
   

МОР

(More) Томас (7.II 1478, Лондон - 6.VII 1535, там же) — англ. мислитель-гумангст, держ. діяч. Навч. 1492—94 в Оксфорд, ун-ті. Покинувши ун-т, зайнявся вивченням права. Адвокатська практика забезпечила М. велику популярність; згодом він здобув звання корол. адвоката (1502) та членство в парламенті (1504—32). 1510

Томас Мор - leksika.com.ua

М. став помічником шерифа Лондона. У 1523— 29 був головою палати громад, а в 1529—32 — лор-дом-канцлером королівства. За несхвалення церк.-держ. реформи короля Генріха VIII, відмову визнати його главою новоств. англікан.

церкви М. звинувачено у «державній зраді» й страчено. 1935 канонізований катол. церквою. Політ, і правові погляди М. відображені в його «Утопії» (1516), «Історії Річарда III», «Епіграмах», «Апології», «Діалозі про розраду від негараздів» та ін. Найважливіші проблеми д-ви і права пов'язані в М. з практикою сучасного йому устрою і пошуком ідеалу прийдешнього. «Утопія» («Золота книжечка, така ж корисна, як забавна, про найкращий устрій держави і про новий острів Утопія...») складається з двох частин: у першій, критичній, показано розорення і гноблення багатіями простих людей, селян і ремісників, розкрита антинар. політика корол. влади. Д-ва визначається як «змова багатих», що думають тільки про свої вигоди. Причиною всіх негараздів М. називає приватну власність. У другій частині подано опис вигаданого острова, що змальовується як ідеал справедливого сусп-ва, д-ви і права. У 54 містах Утопії існують сусп. власність, соціальна рівність гр-н, 6-годин-ний роб. день, міська (реміснича) праця поєднана із сільськогосподарською, а фізична — з розумовою. Потреби утопійців задовольняються при одночасному їх самообмеженні. Держ. устрій в Утопії — демократичний, республіканський. Найвищі органи влади — нар. збори, представн. орган — сенат. Посад, особи — виборні, як правило, на 1 рік. Тільки одну з них — принцепса — обирають на все життя; він може бути зміщений лише в разі намагання встановити тиранію.

Демократичність поглядів М. виявилася і в обстоюванні осн. прав та свобод гр-н, у т. ч. свободи різних релігій. З огляду на високу свідомість гр-н в Утопії мало законів, проте передбачено цілий ряд норм права дія захисту утопістських порядків. М. вважав необхідними також закони про сім'ю, шлюбну вірність, умови розлучення тощо. Чимало його ідей стосувалося заг. принципів права: про доступність законів для заг. розуміння, їх гуманність, відповідність інтересам народу як гарантії дотримання законів тощо.

Тв.: Утопія. К. - X., 1931; Утопія. В кн.: Мор Т. Утопія. -Кампанелла Т. Місто Сонця. К., 1988.

Літ.: Бонташ П. К. Высшие органы власти в «Утопии» Томаса Мора. В кн.: Проблемы правоведения, в. 36. К., 1977; Оси-новский И. Н. Томас Мор. М., 1985.

Н. С. Прозорова.