Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow антв-апе arrow АНТРОПОГЕННІ ЗМІНИ КЛІМАТУ
   

АНТРОПОГЕННІ ЗМІНИ КЛІМАТУ

- зміни кліматичних умов, що спричинюються господарською діяльністю людини. Зумовлені зростанням вмісту в атмосфері таких домішок, як вуглекислий газ, аерозолі, сульфати і пил, що викидаються в атмосферу пром. підприємствами, транспортом тощо, а також зміною характеру земної поверхні (знищення лісів, розорювання земель, зрошення, осушення, забудова території та ін.). Вуглекислий газ поглинає інфрачервону частину сонячного випромінювання і випромінювання земної поверхні, що призводить до поступового підвищення т-ри повітря на нашій планеті за рахунок поглинання цим газом частини радіаційних потоків Сонця, атмосфери і Землі. Збільшення маси аерозолів в атмосфері зумовлює ослаблення прямої сонячної радіації. Завислий в атмосфері пил при значних його кількостях діє як своєрідна хмара, що поглинає довгохвильове випромінювання земної поверхні, сприяючи підвищенню т-ри повітря.

Разом з газами, димом і пилом від пром. підприємств в атмосферу надходять значні запаси тепла. Заміна природних ділянок земної поверхні в сучас. містах асфальтовими або кам'яними, скляними та металевими поверхнями різних споруд теж сприяє інтенсивному прогріванню повітря. Над великими містами формуються потужні "острови тепла". Змінюючи стан земної поверхні внаслідок зрошення чи осушення с.-г. угідь, створення полезахисних лісосмуг чи лісонасаджень, водойм, побудови міст, людина викликає формування нових типів мікроклімату, взаємодія яких може привести до виникнення нових своєрідних рис клімату даного району. Великого значення набувають заходи щодо захисту повітряного басейну від забруднення, зменшення й усунення шкідливого впливу госп. діяльності на клімат. У 1972 ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову "Про посилення охорони природи і поліпшення використання природних ресурсів". Законом про охорону природи Української PCP, прийнятим 1960, забороняється вводити в дію підприємства, цехи та агрегати без відповідного очищення пром. відходів, які забруднюють повітря і шкідливо впливають на навколишню природу. В У PCP розроблено генеральний план очищення атмосфери від забруднення.

На чистоту повітря позитивно впливає також охорона вод та лісів, що здійснюється в Радянській країні. Зокрема, 17 червня 1977 Верховна Рада СРСР прийняла постанову "Про заходи по дальшому поліпшенню охорони лісів і раціональному використанню лісових ресурсів". Сучасні А. з. к. набувають глобального характеру, тому особливо актуальним є міжнар. співробітництво в галузі охорони природи, зокрема повітряного басейну. З цього питання, зокрема, за пропозицією СРСР 1974 прийнято резолюцію ООН, укладено ряд міжнародних договорів (1963, 1967 та ін.). Див. також Атмосфера Землі, Меліорація клімату, Охорона природи.

M. І. Щербань,

 

Схожі за змістом слова та фрази