Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТІЛЬЗИТСЬКИЙ МИР 1807
   

ТІЛЬЗИТСЬКИЙ МИР 1807

- мирні договори між Францією і Росією та Францією і Пруссією, укладені в м. Тільзиті (тепер Совєтськ Калінінградської обл., Росія) відповідно 25.VI(7.V1I) 1807 та 27.VI(9.VII) 1807 після перемоги Наполеона І в рос.-прус.-франц. війні 1806—07. Договір між Францією і Росією містив такі положення: Пруссія втрачала свої території на лівому березі р. Ельби, які переходили до новоутв. Вестфальського королівства; території, отримані Пруссією під час поділів Польщі, утворювали Варшавське герцогство, Гданськ (Данциг) ставав вільним містом, округ Білосток відходив до Росії, а Вісла оголошувалася вільною для судноплавства; округ Котбус відходив до Саксонії. Росія визнала всі тер. зміни, проведені Наполеоном І у Європі, обіцяла виступити посередницею між Францією і Великобританією у питанні про мир, зобов'язувалася укласти перемир'я з Туреччиною і вивести свої війська з Валахії та Молдови, визнала суверенітет Франції над

Іонічними о-вами. Франція погоджувалася відновити герцогства Ольденбург, Меклен-бург-Шверін і Саксен-Кобург та виплатити субсидії деяким нім. князям. Одночасно з мир. договором був укладений секр. трактат про оборонний та наступальний союз між Францією і Росією, відповідно до якого учасники зобов'язувалися проводити спільні дії у будь-якій війні, що велася б Францією чи Росією проти будь-якої європ. д-ви, і не укладати сепаратного миру. Трактат передбачав, що в разі відмови Великобританії від рос. посередництва й укладення миру з Францією Росія розірве з нею дип. відносини і фактично приєднається до конт. блокади, а Франція, у свою чергу, брала на себе зобов'язання виступати на боці Росії проти Туреччини, якщо остання відмовиться від франц. посередництва для укладення миру з Росією. Мир. договір між Францією та Пруссією, крім закріплення тер. змін щодо Пруссії, передбачених франко-рос. договором, зобов'язував Пруссію зменшити армію до 40 тис. осіб, сплатити Франції контрибуцію у розмірі 100 млн. франків та вступити до системи конт. блокади. Це, фактично, означало повне підпорядкування Пруссії наполеонів. Франції.

У Росії Т. м. 1807 був сприйнятий як ганебний, що не відповідав її корінним політ, та екон. інтересам. Він не зміг розв'язати суперечностей між Францією та Росією, що призвели до війни 1812, з початком якої положення Т. м. 1807 втратили юрид. силу.

Літ.: История дипломатии, т. 1. М., 1941.

К. О. Савчук.

 

Схожі за змістом слова та фрази