Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОМПЕНСАЦІЇ ПОТЕРПІЛИМ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
   

КОМПЕНСАЦІЇ ПОТЕРПІЛИМ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

-виплати, передбачені зак-вом гр-нам, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоакт. опромінення внаслідок Чорноб. катастрофи. Відповідно до ст. 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (1991) компенсація гр-нам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самост. переселенням майно включає: вартість будівель (жилих, дачних, садових будинків, гаражів, госп. будівель та споруд), яка виплачується у повному розмірі за цінами, встановленими на момент припинення права власності; вартість сільськогосп. тварин, шо підлягають вимушеному забою з причин підвищеного радіоакт. забруднення, яка відшкодовується в повному розмірі органами держ. страхування за страховими док-тами; вартість плодоягід. насаджень, посівів і незастрахованих сільськогосп. тварин — за затвердженими КМ України розцінками; вартість дом. майна, яке за ступенем радіоакт. забруднення не може бути перевезене на нове місце проживання,— за факт, вартістю з урахуванням зносу, яка визначається комісіями відповідних рад; витрати на влаштування місць заг. користування садово-городніх товариств — у сумі сплачених цільових внесків або за оцінкою бюро тех. інвентаризації; грош. компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, гр-нам, які не проживали на тер. радіоакт. забруднення, але одержали у спадщину майно, яке не може бути перевезене з указаних територій. Виплата передбачених компенсацій поширюється також на гр-н, які мають дачі, будинки, сад. будинки, плодоягідні насадження у садівн. т-вах, що розташовані на забруднених територіях, де неможливо одержати чисту продукцію. Порядок виплати компенсацій встановлюється КМ України. Гр-нам, які евакуйовані, відселені (відселяються) або самостійно переселилися (переселяються) на нове місце проживання, надаються такі компенсації: виплата одноразової допомоги у розмірі трьох мін. зарплат на кожного члена сім'ї; оплата вартості проїзду, витрат на перевезення майна залізничним, вод. або автомоб. тр-том за нормами, встановленими обл. держ. адміністрацією (п. 1,2 ч. 1 ст. 36 Закону). Зак-во передбачає забезпечення осіб, що потерпіли внаслідок Чорноб. катастрофи, продуктами харчування за мед. нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання і відшкодування частини вартості цих продуктів за мед. нормами, встановленими МОЗ, а саме: 50 % вартості — гр-нам, віднесеним до категорії 1; 25 % вартості — гр-нам, віднесеним до категорії 2.

Крім того, за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорноб. катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорноб. АЕС та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виплачується одноразова компенсація у таких розмірах: інвалідам І групи— 60 мін. зарплат; інвалідам II групи—45 мін. зарплат; інвалідам III групи—30 мін. зарплат; дітям-інвалідам —10 мін. зарплат; сім'ям, які втратили годувальника, — 60 мін. зарплат; батькам померлого — 30 мін. зарплат. Зак-вом також встановлено щомісячну компенсацію у разі втрати годувальника на кожного непрацездат. члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 % мін. пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої зак-вом України. Право на зазначену компенсацію мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні, але дітям ця компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними й утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1991). Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі і стажисти мають право на щоміс. компенсацію в разі втрати годувальника на строк навчання у навч. закладах, але не більше як до досягнення ними 23-річного віку.

Б. С. Стичинський.

 

Схожі за змістом слова та фрази