Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow м arrow МЕМФІС
   

МЕМФІС

- стародавнє місто на межі Верхнього та Нижнього Єгипту, на лівому березі р. Ніл, за 28 км від Каїра. Заснування цього міста приписується Менесу, першому фараонові Єгипту, який побудував тут фортецю ("Білі стіни") з храмом місцевого покровителя Пта і зробив місто столицею (бл. 3100 р. до н. е.).

Від стародавнього величного міста до нашого часу дійшли лише незначні рештки, і судити про його минуле можна тільки на підставі письмових джерел. Збереглися руїни храму Пта, алебастровий сфінкс доби Нового царства, залишки палацу фараона, два колоси Рамзеса II (кін. XIV - серед. XIII ст. до н. е.). Про економічне та культурне значення міста в період Стародавнього царства свідчать некрополі Мемфіса з пірамідами та гробницями, розписами, рельєфами і статуями. У величезному некрополі поховано кілька фараонів та єгипетські вельможі того часу.

Найвідомішою пам'яткою Сахари, що збереглася, є комплекс поховання фараона Джосера (бл. 2780-2760 рр. до н. е.), в часи правління якого завершилось об'єднання Верхнього та Нижнього Єгипту у могутню деспотію. Ансамбль складається із ступінчастої піраміди (бл. 2630 р. до н. е.), пд. і пн. палаців та поминальних храмів. Тут збудовано найбільш ранню з відомих пірамід. Вона має висоту 60 м і основу розмірами 109,2x121 м. Ансамбль піраміди споруджено за проектом геніального арх. Імхотепа. Він вирізняється величними, прекрасно декорованими стінами, вражає цілісністю та монументальністю форм. Піраміда Джосера поклала початок будівництву пірамід Стародавнього Єгипту, тому її роль в історії єгипетської архітектури важко переоцінити.

 

Схожі за змістом слова та фрази