Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АГЕНТУРА
   

АГЕНТУРА

(нім. Agentur) — сукупність агентів, які підпорядковані певному операт. підрозділу чи органу і виконують заг. завдання (напр., ведення розвідки чи контррозвідки, боротьба зі злочинністю, охорона безпеки сусп-ва, д-ви, вищих посад, осіб тощо). Іменується ще агентурною мережею. У діяльності поліц. органів цар. Росії А. поділялась на внутрішню і зовнішню. Внутрішня перебувала на пост, грошовому утриманні поліції і вела інформ.-пошукову роботу серед підозрюваних у скоєнні злочинів осіб. Зовнішня А. — штатні працівники (філери), що вели візуальне спостереження і контроль за діями осіб, які перебували на обліку в поліції.

Після розвалу Рос. імперії (1917) на тер. України у зв'язку з розгулом злочинності, дезертирства, спекуляції та ін. правопорушень почали створюватись операт.-розшукові підрозділи міліції (карного розшуку), які здійснювали запобігання злочинам та розкриття їх з допомогою таємної А. та візуального спостереження. Для цього в містах і на великих залізн. станціях були організовані місця з агентур, можливостями («малини») під виглядом їдалень, закусочних, чайних та ін. Водночас А. створювалася і в операт. підрозділах НКВС-НК-ВНК-ДПУ-ОДПУ-МДБ—КДБ України. Історія А. свідчить про позит. та негат. сторони її використання. Зокрема, у боротьбі з крим. злочинністю А. відігравала одну з важливих ролей. У той же час репрес. органами А. використовувалася для переслідування людей за політ, чи ідеол. діяльність, нац. самосвідомість, реліг. погляди та ін.

Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» (1992) термін «А.» не визначає, але наділяє відповідні операт. підрозділи правом негласно проникати в злочинну групу, здійснювати візуал. спостереження, виявляти сліди тяжкого злочину, документи та ін. предмети, що можуть бути доказами підготовки або скоєння такого злочину. Цю роботу передбачено вести оперативно-роз-шуковими засобами, в т. ч. за допомогою негласних штатних працівників та осіб, залучених до виконання завдань операт.-розшук, діяльності.

Літ.: Пиджаренко А. История и тайны угол, и полит, сыска. К., 1994; Білас 1. Репрес.-каральна система в Україні 1917-1953, кн. 1-2. К., 1994. /. П. Козаченко.