Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФРАНКО
   

ФРАНКО

(італ. franco — вільний, звільнений) — у міжнар. торгівлі звільнення покупця від усіх ризиків і витрат, пов'язаних з доставкою товару до визначеного словом «вільно» чи «франко» пункту призначення (напр., «франко — станція призначення», «франко-борт»). Термін «франко» використовується як основний у двох (Е та F) з чотирьох базисних груп Інкотермс 2000. Група Е включає умову «франко-завод» (назва місця), відповідно до якої продавець на своєму підприємстві (складі) зобов'язаний надати товар у розпоряджання покупця. Ця умова покладає мін. обов'язки на продавця, а покупець несе всі витрати і ризики, пов'язані з перевезенням товару з підприємства (складу) продавця до місця призначення. Група F включає умови «франко-перевізник» (назва місця), згідно з якою на продавця покладається обов'язок здійснити поставку та передачу товару вказаному покупцем перевізникові у визначеному місці. Згідно з умовами групи F до моменту передачі товару перевізнику всі ризики та витрати, пов'язані з поставкою товару, несе продавець; він же здійснює мит. очищення товару для експорту.

У зв'язку з удосконаленням технологій перевезення товарів термін «франко-перевізник» став застосовуватися щодо всіх видів перевезення, незалежно від комбінації різних видів тр-ту, внаслідок чого були вилучені з ужитку такі терміни, як «франко-аеропорт», «франко-вагон», «франко-вантажівка». В міжнародній торгівлі продовжують використовувати терміни «франко—станція призначення», «франко-станція відправлення», «франко-баржа», «франко-фабрика», «франко-причал», «франко-набережна», «франко-кордон» та ін., введені попередніми редакціями Інкотермс і торговельною практикою.

Крім того, в міжнар. торгівлі використовується термін «франко-ціна», який означає, що розмір та порядок оплати витрат на поставку товару, а також дод. витрат (пов'язаних із погіршенням якості товару чи його псуванням, знищенням або з випадками, коли один з контрагентів порушить свої договірні зобов'язання) встановлюється залежно від обраних сторонами угоди Ф.-умов. У поштових пересилках термін «франко» означає, що вартість пересилки сплачується відправником.

Див. Базисні умови поставки, Порто-франко.

І. М. Проценко.

 

Схожі за змістом слова та фрази