Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow С-салам arrow САГАЙДАЧНИЙ
   

САГАЙДАЧНИЙ

Петро Кононович [Конашевич-Сагайдачний; р. н. невід., с. Кульчиці, тепер Самбірського р-ну Львів. обл.— п. 10 (20).ІV 1622, Київ] — гетьман укр. реєстрового козацтва. За походженням шляхтич. Виховувався в Острозькій школі. В 1601 прибув на Запорізьку Січ. Під командуванням С. козаки здійснили успішні походи проти султанської Туреччини і Крим. ханства, зокрема 1607, 1608, 1614, 1615 і 1616.

Так, 1616 козаки напали на Кафу (Феодосію), де визволили багато невільників, та штурмом оволоділи тур. містами Сінопом і Трапезундом. В Хотинській війні 1620— 21 С. очолив 40-тисячне козац. військо, яке разом з польс. армією завдало поразки тур.-тат. військові. Докладаючи багато зусиль до зміцнення укр. козацтва, С. проводив, однак, разом з угодовською старшиною компромісну політику щодо уряду Речі Посполитої; взяв участь у поході польс. королевича Владислава 1618 на Москву. Проте 1620 відрядив посольство до рос. царя з пропозицією прийняти козаків на рос. службу. Відіграв важливу роль у відновленні того самого року вищої православної ієрархії на Україні, майже повністю ліквідованої після Брестської унії 1596. Піклувався про розвиток укр. культури, вступив з усім Запорізьким військом до Київського братства. Помер від рани, яку дістав у битві під Хотином. Заповів своє майно Київ. і Львів. братствам. Похований у Києво-Братському монастирі. На честь С. ректор Київ. братської школи К. Сакович склав вірші. Пам'ять про С. укр. народ зберіг у відомій пісні "Ой на горі та женці жнуть".

Літ.: Історія Української PCP, т. 1, кн. 2. К., 1979; Кравець M. Гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний. "Український історичний журнал", 1967. № 4; Гуслистий К. Петро Конашевич-Сагайдачний. "Український історичний журнал", 1972, № 4: Максимович М. А. Исследование о гетмане Петре Конашевич-Сагайдачном. В кн.: Максимович М. А. Собрание сочинений, т. 1. К., 1876: Эварницкий Д. И. Петр Конашевич-Сагайдачный. Екатеринослав. 1913.

M. М. Кравець.

Сагайдачний - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази