Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОПРИШКІВСТВО
   

ОПРИШКІВСТВО

- нар.-визв. повстанський рух проти феод, та нац. гноблення у Галичині, на Буковині та Закарпатті в 16 — 1-й пол. 19 ст. В істор. док-тах уперше згадується 1529. Назва «опришки», мабуть, походить від лат. — нищівник (тобто винищувач шляхти, орендаторів). Соціальну базу О. становили селяни та бідні міщани. Втікаючи в Карпатські гори, вони гуртувалися в невеликі ватаги, робили напади на панські маєтки і замки, лихварів тощо. Населення краю вважало опришків за славних народних героїв-месників, постачало їм харчі та зброю, надавало приту

Опришок - leksika.com.ua

лок. Опришки час від часу об'єднувалися у великі загони. Найвищої активності О. досягло в 1738 — 59, коли його очолювали О. Довбуш, В. Баюрак, І. Бойчук. У другій половині 19 ст. після скасування в Австрії панщини і внаслідок репресивних заходів цісарського уряду опришківський рух пішов на спад.

Літ.: Целевич Ю. Опришки. В кн.: Розвідки про народні рухи на Україні-Руси в XVIII віці. Л., 1897; Стеблій Ф. І. Боротьба селян Східної Галичини проти феод, гніту в першій пол. XIX ст. К., 1961; Грабовецький В. В. Антифеод. боротьба карпат. опришківства XVI-XIX ст. Л., 1966.

В. І. Прилуцький.