Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow прин-пят arrow ПРУТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1711
   

ПРУТСЬКИЙ МИРНИЙ ДОГОВІР 1711

- трактат між Росією і Туреччиною, підписаний 12(23).VІІ 1711 у тур. військ, таборі на р. Прут, побл. с. Сталілешти неподалік м. Ясси, у ході рос.-тур. війни 1711—13. Осн. подією війни став невдалий Прутський похід 1711 рос. царя Петра І. За умовами договору Туреччина отримувала Азов з прилеглою до нього територією. Росія зобов'язувалася зруйнувати новозбудовані фортеці: Таганрог на Азовському м., Кам'яний Затон на Дніпрі та Новобогородицьку у гирлі р. Самари; не втручатися у справи Речі Посполитої і не тримати свої війська на її території; «відняти руку» від укр. козаків та запорожців (тобто не переслідувати їх); не заважати поверненню короля Карла XII у Швецію і, по можливості, укласти з ним мирну угоду. Після підписання трактату Росія одержала можливість вільно вивести з табору свої війська з артилерією і обозом.

Умови П. м. д. 1711 було покладено в основу рос.-тур. договорів від 5(16).IV 1712 і 13(24).VI 1713, за якими Росія підтверджувала домовленість щодо передачі Осман. імперії Азова з прилеглими територіями по р. Орелі, зобов'язувалася вивести свої війська з Правобереж. України.

Літ.: Юзефович Т. Договоры России с Востоком, полит, и торг. СПб., 1869; Молчанов H. H. Дипломатия Петра Великого. М., 1990; Буганов В. И., Буганов А. В. Полководцы

XVIII в. М., 1992.

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази