Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОКАЗАННЯ СВІДКА
   

ПОКАЗАННЯ СВІДКА

- повідомлення про будь-які відомі обставини, що стосуються суд. справи. Це найпоширеніший самост. вид джерел доказів у цив. і крим. процесах. Порядок виклику та допиту свідків регулюється ст. 41, 45 ЦПК України і ст. 68-71 КПК України. Як свідок може бути викликана будь-яка особа, котрій відомі обставини, або про яку є дані, що їй відомі обставини, які підлягають встановленню у конкр. справі, в т. ч. факти, що характеризують обвинуваченого, підозрюваного, потерпілого, а також про його (свідка) взаємовідносини з ними. Якщо П. с. грунтуються на повідомленнях ін. осіб, то ці особи мають бути також допитані.

Відповідно до ст. 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

Не можуть бути допитані як свідки: представники в цив. справі; захисники обвинуваченого про обставини, що стали їм відомі у зв'язку з виконанням обов'язків захисника; адвокат, представник профес. спілки або ін. громадської орг-ції про обставини, що стали їм відомі у зв'язку з виконанням обов'язків представника потерпілого, цив. позивача і цив. відповідача особи, яка через свої фізичні чи психічні вади нездатна правильно сприймати обставини, що мають значення для справи, і давати про них правильні показання. Неспроможність особи правильно сприймати обставини встановлюється судово-психіатр. експертизою.

Згідно зі ст. 168 і 307 КПК неповнолітні й малолітні можуть бути допитані як свідки в присутності педагога, а коли необхідно — лікаря, батьків або ін. осіб. Про допит свідка складається відповід. протокол. П. с. необхідно розглядати у взаємозв'язку та в сукупності з усіма ін. доказами. За надання завідомо неправд, показань свідок підлягає крим. відповідальності за ст. 178 КК України.

В. Г. Клочков.

 

Схожі за змістом слова та фрази