Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КОЛЕКЦІОНУВАННЯ
   

КОЛЕКЦІОНУВАННЯ

(лат. -збирання) — систематичне збирання будь-яких предметів, що мають істор., наук., художню, культурну чи ін. цінність. К. є важливим засобом широкого залучення населення до глибокого засвоєння культур, спадщини. Характерною рисою К. є те, що предмети цього заняття — книги, мист. витвори, старовинні ікони, пошт, марки тощо — здебільшого рідкісні, а окремі — унікальні. Колекціонерами відкрито і збережено чимало визначних пам'яток історії та культури.

Порядок збирання старовинних докум. пам'яток, творів старод. живопису і старод. декорат.-прикладного мист-ва регулюється чинним зак-вом про охорону і використання пам'яток історії та культури. Відповідно до Закону України «Про музеї та музейну справу» (1995) рухомі пам'ятки природи, матеріальної і духовної культури, які мають наукову, історичну, художню чи ін. культурну цінність і перебувають у приватній власності гр-н, належать до недержавної частини Музейного фонду України.

Положення зак-ва спрямовані на те, щоб пам'ятки, які перебувають у власності гр-н, не були пошкоджені або ін. шляхом втрачені для народу як частина його культур, спадщини. Зокрема, передбачено майнову відповідальність гр-н, у власності яких перебувають пам'ятки історії та культури. Якщо гр-нин не забезпечує схоронності належної йому пам'ятки історії та культури, то відповідно до ст. 136 ЦивК України цю пам'ятку може бути вилучено в судовому порядку з відповідним відшкодуванням.

Постановою ВР України «Про право власності на окремі види майна» від 17.УІ 1992 визначено спеціальний порядок набуття права власності гр-нами на об'єкти, що перебувають на держ. обліку як пам'ятки історії та культури, з дозволу спеціально уповноважених держ. органів охорони пам'яток історії та культури (М-ва культури і мистецтв України, Держ. к-ту буд-ва, арх-ри та житл. політики України, Держ. к-ту архівів України).

Д-ва заохочує К. В Україні існують спілки колекціонерів — філателістів, книголюбів та ін. К. як засобу збереження істор.-культур. предметів приділяють увагу Українське товариство охорони пам 'яток історії та культури, Укр. фонд культури, Всеукр. спілка краєзнавців та ін. громад. орг-ції.

В. І. Акуленко.