Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОРГАНІЗАЦІЯ АМЕРИКАНСЬКИХ ДЕРЖАВ
   

ОРГАНІЗАЦІЯ АМЕРИКАНСЬКИХ ДЕРЖАВ

(Organization of American States, Organi-zacion de los Estados Americanos, Organizacao dos Estados Americanos, Organisation des Etats Americains), ОАД (OAS, OEA) — регіон, між-уряд. організація, яка об'єднує 35 держав Пн. і Пд. Америки. Утв. 1948 на 9-й Міжнар. конференції амер. держав у м. Боготі (Колумбія) на базі Міжнар. союзу амер. республік. Цілями ОАД є зміцнення миру і безпеки на континенті, сприяння і зміцнення представн. демократії, дотримання принципу невтручання, запобігання і врегулювання можливих суперечок між державами-членами, проведення спільних акцій у разі агресії, пошук розв'язання політ., екон. і правових проблем, сприяння співробітництву в соціальній, екон. і культур, сферах. Принципами діяльності організації є засудження агресив. війни, колект. безпека, мирне розв'язання міжнар. спорів, екон. співробітництво з метою заг. благополуччя і процвітання народів тощо. Вищий кер. орган ОАД — Генеральна асамблея. Вона скликається щорічно, визначає напрями діяльності й політику ОАД, структуру і функції її органів, напрям міжамер. відносин, відносини ОАД з ін. міжнар. організаціями, затверджує бюджет організації. Структуру органів ОАД становлять також Консультативна нарада міністрів закорд. справ, к-ти і ради, Міжамер. правовий комітет, Міжамер. комісія з прав людини, Ген. секретаріат на чолі з ген. секретарем, спец, органи і конференції. При ОАД діють 6 спеціалізованих організацій з широкою автономією: Панамер. організація охорони здоров'я, Міжамер. інститут захисту дітей, Міжамер. комісія жінок, Панамер. інститут географії та історії, Міжамер. індіанський інститут, Міжамер. інститут кооперації у галузі сільс. г-ва.

Статут ОАД 1948 доповнений Протоколом Буенос-Айреса 1967, Протоколом Картахени 1985, Протоколом Вашингтона 1992, Протоколом Манагуа 1993. У 1967 до Статуту внесено поправки щодо структурних і функц. аспектів діяльності ОАД. Утворено нові ради, підпорядковані Ген. асамблеї: Постійна рада, Міжамер. рада з екон. і соціальних питань, Міжамер. рада з питань освіти, науки, культури. 1971 запроваджено інститут пост, спостерігачів при ОАД: акредитовано понад 20 держав Азії, Америки, Європи (в т. ч. Україна — 1994). В 1976 Статутом ОАД закріплено право кожної д-ви самостійно визначати свій держ. і політ, устрій, суверенні права д-ви на свої природні ресурси, принципи справедливості екон. співробітництва. 1985 ген. секретареві організації надано широкі повноваження щодо врегулювання конфліктів між державами-учасницями, посередництва у міжнар. спорах. Пост, рада наділена правом посередництва у спорах на прохання однієї з сторін-учас-ниць, що підвищило роль ОАД у вирішенні міжнар. конфліктів. Роб. мови — англ., ісп., португ. і французька.

З поч. 90-х pp. сфера діяльності ОАД розширилась: до обговорення включено питання зміцнення демократії, безпеки, захисту прав людини і розвитку економіки в Зх. півкулі. ОАД завдяки ухваленим на поч. 90-х pp. документам стала першою міжнар. організацією, яка повноважна обговорювати питання внутр. політики держав-учасниць і залишається осн. політ, форумом та визнаним інструментом ведення переговорів у Зх. півкулі. Місцеперебування органів ОАД — м. Вашингтон (США).

Літ.: Stoetzer С. О. The Organization of American States. London, 1993; Шреплер X.-A. Междунар. организации. M., 1995; Міжуряд. регіональні організації. К., 1998; Ломагин Н. А. Междунар. организации. Теория и практика деятельности. СПб., 1999.

П. В. Макаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази