Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ш arrow ШУМСЬКИЙ
   

ШУМСЬКИЙ

Олександр Якович [2(14).ХІІ 1890, с. Борова Рудня, тепер смт Борова Фастівського р-ну Київ. обл. — 18. IX 1946, ст. Кирсанів Саратов, обл., РФ] — укр. політ, і держ. діяч. Навч. у Моск. нар. ун-ті ім. Шанявського. В 1915—16 служив у діючій рос. армії, де займався рев. пропагандою; обирався до складу солд. к-тів. Після Лют. революції 1917 був відряджений з'їздом солд. к-тів фронту в розпорядження Київ. губ. земської управи, став її членом. Увійшов до складу Центр. Ради (від Укр. партії соціалістів-революціонерів). Згодом став одним з лідерів лівої течії цієї партії. Був одним з ініціаторів утворення Укр. ком. партії (боротьбистів). Співпрацював з більшов. урядом у Харкові, зокрема входив до складу колегії Наркомату освіти УСРР. Після розпуску УКП(б) 1920 вступив до КП(б)У і був обраний членом її ЦК, політбюро і оргбюро. Від квітня 1921 по лютий 1923 — повноваж. представник УСРР в Польщі. Від вересня 1924 — нар. комісар освіти УСРР. Прихильник політики українізації, за що в 1927 був звільнений з посади наркома. Від вересня 1927 по лютий 1930 працював у Ленінграді: ректором Ін-ту нар. г-ва та Політехнічного ін-ту. В 1930—31 — заст. завідувача агітац.-мас. відділом ЦК ВКП(б), а після цього — голова ЦК профспілки працівників освіти.

У травні 1933 Ш. обвинуватили в організації розколу в Компартії Зх. України та належності до Укр. військової орг-ції. Був засуджений до 10-річного ув'язнення на Соловках. Домігся часткової реабілітації, і в грудні 1935 його вислали до Красноярська. Вбитий по дорозі з Саратова до Києва.

Шумський Олександр Якович - leksika.com.ua

Літ.: Про минуле — заради майбутнього. К., 1989; Шаповал Ю. І. Людина і система (Штрихи до портрету тоталітар. доби в Україні). К., 1994.

І. В. Музика.

 

Схожі за змістом слова та фрази