Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НОВАЦІЯ
   

НОВАЦІЯ

(лат— оновлення, зміна) — 1) В цивільному праві — припинення зобов'язання і заміна його новим між тими самими сторонами (ст. 669 ЦивК України). Внаслідок Н. первісне зобов'язання повністю припиняється, виникає нове, відмінне від первісного. Для Н. характерні такі ознаки: наявність домовленості сторін щодо припинення зобов'язання і заміни його іншим; припинення первісного зобов'язання; припинення всіх дод. зобов'язань; виникнення між тими самими сторонами нового зобов'язання, яке містить умови про ін. предмет або ін. спосіб виконання. Зобов'язання, яке сторони мають намір припинити, повинно бути діючим. Якщо старе зобов'язання є недійсним або припинено раніше, то не може виникнути й нове зобов'язання, оскільки в цьому випадку не буде заміни одного зобов'язання іншим. Нове зобов'язання теж повинно бути діючим і відрізнятися у чомусь (підстава, предмет тощо) від минулого зобов'язання.

2) У зак-ві деяких зарубіж. країн Н. трактується як відновлення двостор. договору на тих же умовах, проте з заміною контрагента третьою особою. Це можливо, як правило, при реорганізації однієї юрид. особи, коли права та обов'язки з виконання укладених нею зобов'язань переходять до ін. особи.

Н. не допускається щодо зобов'язань про відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров'я або заподіянням смерті, про сплату аліментів та в ін. випадках, встановлених законом. Н. припиняє податкові зобов'язання, пов'язані з первісним зобов'язанням, якщо інше не встановлено договором.

Я. М. Шевченко, Р. О. Стефанчук.

 

Схожі за змістом слова та фрази