Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СПАРТА
   

СПАРТА

— антична д-ва у пд. частині Балканського п-ва в Лаконіці (п-в Пелопоннес). Виникла внаслідок злиття двох племен (дорійського та ахейського) у 9 ст. до н. е. Основи держ. ладу С. закладено Лікурга законами. С. сформувалася як аристокр. республіка, де існував своєрід. сплав сильної держ. влади з численними елементами військ, демократії. Найвищий орган — нар. збори (апела). Вони мали обмежені повноваження. В їх роботі брали участь спартіати, які досягли 30-літнього віку і мали зем. наділи — клери. Збори приймали закони, обирали посад, осіб, вирішували питання війни і миру. Впливовим органом влади була рада старійшин — герусія. До її складу входили 28 герон-тів, що довічно обиралися нар. зборами з представників знатних спартан. родів, які досягли 60-річного віку, і 2 архагети. Герусія контролювала роботу нар. зборів, мала суд. функції. Об'єднання двох спартан. племен привело до появи двох архагетів (царів). Вони виконували насамперед функції військ, вождів, були верх, жерцями, мали певну суд. владу. їхня влада була спадковою.

Виняткове становище в С. займали ефори. Цей інститут виник у 8 ст. до н. е. з метою обмеження влади племін. вождів з боку род. аристократії. Спочатку ефори вважалися помічниками архагетів, однак їхня влада поступово посилювалась. У 6 ст. до н. е. почала діяти колегія з 5 ефорів, обиралася на 1 рік. Вона скликала нар. збори і герусію. Ефори тримали в своїх руках усе управління країною, вели переговори з іноз. послами, стежили за дотриманням правопорядку тощо. Нагляд з боку ефорів поширювався і на архагетів. Під час військ, походів вони супроводжували архагетів і пильнували за ними. Право С. характеризувалося збереженням залишків минулого, пережитків род. устрою. У прав, порядку не закріплювалося право приват, власності на землю. Допускалася парна сім'я з елементами групового шлюбу. Крим, право передбачало лише злочинні дії, але не закріплювало санкцій за їх скоєння. У цив. праві не визначалися чітко гарантії виконання договір, відносин.

Спартанська аристокр. республіка існувала до 146 до н. е., коли вона разом з ін. грец. д-вами підпала під владу Риму.

Літ.: Кечекьян С. Ф. Гос-во и право Древней Греции. М.,1963; Катрич В. М. Історія рабовласн. д-ви та права Старод. Греції. К., 1969; Тишик Б. Й. Д-ва і право Спарта. Л., 1996.

М. М. Страхов.

 

Схожі за змістом слова та фрази