Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow вік-вяз arrow ВОТУМ
   

ВОТУМ

(лат. — бажання, воля) — 1) Думка чи рішення, прийняті або виражені в ін. формі більшістю голосів виборців чи представн. органом. Прикладом в. є, зокрема, обрання виборцями парламенту, президента чи органів місц. самоврядування або схвалення парламентом чи однією з його палат (як правило, нижньою) політ, лінії і програми роботи уряду, а також діяльності окр. міністрів. Якщо такого схвалення не досягнуто, то це означає в. недовір'я урядові або окр. міністрам. Питання про В. довір'я можуть ініціювати як сам парламент, так і уряд. Вираження В. недовір'я урядові тягне за собою його відставку і формування нового уряду або розпуск парламенту (відповідної палати) і проведення дострокових парлам. виборів. Загроза розпуску парламенту нерідко використовується урядами як засіб тиску на нього і проштовхування через парламенти сумнівних законопроектів.

2) Порядок, за яким у деяких країнах певні категорії виборців мають по два і більше голосів (В. плюральний).

3) Порядок, за яким у країнах з пропорц. системою голосування голоси, подані за одного з кандидатів, у разі перевищення встановленої квоти можуть зараховуватися ін. кандидатові з того самого парт, списку (В. евентуальний).

4) Юридично встановлений у ряді країн обов'язок усіх гр-н брати участь у виборах органів держ. влади під загрозою накладення штрафів за відмову у голосуванні (В. обов'язковий).

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази