Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow б arrow БУХАРА
   

БУХАРА

- центр Бухарської обл. Узбекистану, одне з найстародавніших міст Сходу, що належить до пам'яток всесвітньої спадщини. Дослідження істориків та археологічні розкопки свідчать, що Б. більше 2 тис. років. У VI ст. н. е. місто мало назву Нуміджгат, у VII-VIII ст. - Пухо, Бухо, Буге. У 709 р. Б. завоювали араби, пізніше містом і оволоділи кочівники - караханіди, каракитаї, моноли, узбеки. З серед. XVI ст. до 1920 р. Б. була столицею Бухарського ханства, Бухарського емірату.

Б. - місто-музей, в якому збереглося бл. 140 пам'яток архітектури. Найдавніша з них - потужна цитадель Арк (фортеця). Вона неодноразово руйнувалася та перебудовувалась (сучасний вигляд з XVI ст.). Знаходиться фортеця на насипному пагорбі висотою до 20 м та має периметр 780 м. Збереглися приміщення, двори, емірська темниця - зіндан. Зараз у цитаделі функціонують археологічний заповідник та історико-краєзнавчий музей.

У XVII ст. в Б. було споруджено величний ансамбль Лябі-хауз. Найдавнішу його частину становить будівля медресе (середнє та вище духовне училище мусульман) Кулбаба-Кукельдаш з цікавим декоративним оздобленням у двох основних залах.

На перехресті головних історичних магістралей Б. стоять складні купольні базарні будівлі. Доповненням бухарських базарів є стародавні лазні, дві з яких діючі. Це типові пам'ятки цивільної архітектури Б. XVI ст.