Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow В-вим arrow ВЕЛЕСОВА КНИГА
   

ВЕЛЕСОВА КНИГА

Влесова книга - збірка епічних істор.-реліг. творів дохрист. періоду в Україні. Ці твори належать до різних усних джерел, але спільним для них є виконання в одній писем, традиції, мовою 9 ст. Місцем написання старод. пам'ятки вважається Зх. Полісся. Знайдена 1919 у вигляді набору дубових і березових дощечок розміром 38x22 см полковником «білої» армії Алі Ізенбеком у поміщ. садибі у с. Великий Бур-лук на Харківщині (на початку 20 ст. маєток належав родині Донець-Захаржевських). Дощечки назвали «Велесовою (Влесовою) книгою», оскільки одна з них присвячена богові Велесу (Волосу).

В. к., поряд з текстами реліг. характеру, містить істор. дані про походження слов'ян, їх адм. і сусп. устрій тощо. У книзі, за даними досліджень, зафіксовано три концепції походження слов'ян, народів: 1) східносло-в'ян. єдність на чолі з древлянами; 2) загаль-норуська єдність на чолі з полянами (це відповідає концепції «Повісті временних літ»); 3) загальнослов'ян. єдність. Не виключено, що всі названі концепції виникли та існували бл. 7—9 ст. як свідчення політ, б оротьби між древлянами та полянами за провідну роль. Дехто з учених ставить під сумнів достовірність В. к.

Літ.: Шульман Л. «Влесова книга» — пам'ятка історії чи фальсифікація? «Слово і час», 1991, № 9; Ребіндер Б. Влесова книга: життя та релігія слов'ян. К., 1993; Дем'янов В. О. Що було до Русі? Історія русів у «Влесо-вій книзі» та сучас. істор. відомостях. Рівне, 1994; Веле-сова книга. М., 1995. Л. А. Луць.

 

Схожі за змістом слова та фрази