Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СОМАЛІ
   

СОМАЛІ

Сомалійська Демократична Республіка — д-ва у Пн.-Сх. Африці, на п-ві Сомалі. Тер. — 637,7 тис. км2. Нас. — 7,75 млн. чол. (2002, оц.): сомалійці (85 %), банту, араби, вихідці з Європи. Столиця — м. Могадішо. Адм.-тер. поділ — 18 областей. Офіц. мова — сомалійська. Грошова одиниця — сомалійський шилінг.

Національне свято — День утворення Республіки Сомалі (1 липня).

Державний герб Сомалі - leksika.com.ua

Назва країни, ймовірно, походить від soo mal (сомал. мовою — «пішов доїти», щоб, за традицією, запропонувати молоко гостям) або zumal (араб. — народ, багатий на худобу). На початку н. е. на тер. сучасної С. існували міста, що торгували з арабами, індійцями, греками. В

7 ст. туди почали переселятися араби-мусульмани. В 12—16 ст. тут існував ряд султанатів, які в кін. 16 — на поч. 17 ст. розпалися на емірати. В кін. 19 ст. тер. країни було поділено між трьома європ. д-вами: 1887 Великобританія проголосила свій протекторат над Сомалілендом (пн. частина С.); наст, року було підписано англо-франц. угоду про кордони між володіннями обох країн на півострові (див. Джібуті), а 1889 Італія встановила протекторат над центр, частиною С. 1940 італ. армія окупувала Сомаліленд, але на поч. 1941 була відтиснута звідти, а також з італ. С. англ. військами. 21.ХІ 1949 ГА ООН ухвалила рішення про передачу кол. італ. С. під опіку Італії. 26.VI 1960 було проголошено незалежність Сомаліленду, а 1 .VII 1960 — італ. С, того самого дня обидві д-ви об'єдналися, утворивши Сомалійську Республіку. 21.Х 1969 здійснено військ, переворот і проголошено Сомалійську Демократичну Республіку, яка декларувала курс на побудову у країні соц. сусп-ва. Влада перейшла до Верх. рев. ради. 25.VII 1979 прийнято нову конституцію д-ви, а 30.ХІІ 1979 проведено вибори до парламенту і органів місц. самоврядування. У жовтні 1990 прийнято тимчас. конституцію С. 1991 внаслідок міжетн. суперечностей уряд Верх, рев. ради було скинуто, кол. брит, протекторат Сомаліленд проголосив незалежність. Відтоді в С. — перманентний стан громадян, війни.

В 1992—95 ООН здійснила ряд операцій у С. щодо забезпечення гуманітар. потреб населення.

С. — парлам.-президентська республіка. Глава д-ви — тимчас. президент, обраний у серпні 2000 на 3-річний строк Народними зборами (Голаха Шакбіга). Останні здійснюють законод. владу. Виконавча належить перех. урядові (кабінету), очолюваному прем'єр-міністром. У більшості регіонів судочинство ведеться на основі іслам, права. С. - член ООН з 1960, ОАЄ з 1962, ЛАД з 1974 та ряду ін. міжнародних організацій.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази