Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ УКРАЇНИ 1991
   

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ НАЦІОНАЛЬНОСТЕЙ УКРАЇНИ 1991

- держ. акт, спрямований на регулювання міжнац. відносин. Прийнята BP України 1.ХІ 1991. Складається з 7 розділів. У Декларації проголошуються гарантії усім народам, нац. групам, гр-нам, які проживають на території України, рівних політ., екон., соціальних та культурних прав. Передбачено, що представники народів і нац. груп обираються на рівних правах до органів держ. влади, можуть займати будь-які посади в органах управління, на підприємствах, в установах та організаціях. Дискримінація за нац. ознакою забороняється і карається законом.

Д-ва гарантує усім національностям право на збереження їх традиц. розселення і забезпечує існування нац.-адм. одиниць, зобов'язується створювати необхідні умови для розвитку всіх нац. мов та культур. У межах адміністративно-територіальних одиниць, де компактно проживає певна нац. група, її мова може функціонувати нарівні з державною. Укр. д-ва забезпечує своїм гр-нам право вільного користування російською та ін. нац. мовами. У регіонах компактного проживання кількох нац. груп нарівні з державною укр. мовою може функціонувати мова, прийнятна для усього населення даної місцевості.

Д. п. н. У. 1991 передбачає також, що всім гр-нам України кожної національності гарантується право сповідувати свою релігію, використовувати нац. символіку, відзначати свої нац. свята, брати участь у традиц. обрядах своїх народів. Пам'ятки історії та культури народів і нац. груп на тер. України охороняються законом.

Усі національності мають право створювати свої культурні центри, т-ва, земляцтва, об'єднання. Діяльність цих громад, орг-цій спрямовується на розвиток нац. культури. Вони можуть проводити у встановленому законом порядку масові заходи, сприяти створенню нац. газет, журналів, видавництв, музеїв, ху-дож. колективів, театрів, кіностудій тощо. Д. п. н. У. стала підґрунтям для прийняття ряду законів України з нац. питання, зокрема Закону «Про національні меншини в Україні» (1992).

Ю. І. Римаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази